reklam
reklam

İYİ İNSAN OLMAK

Köşe Yazarı: SELAMİ BALTAOĞLU   Eklenme Tarihi: 14 Ağustos 2023, Pazartesi - 23:18   Okunma Sayısı: 334530

Ömür dediğimiz gelip geçiyor, ama insanların beyninde güzel insan kimliği oluşturarak ömrümüzü geçirmek en güzeli olsa gerektir. Hani sema da güzel seda bırakmak diye tarif edilmişti bu. Yeryüzünde hayatımız boyunca yaptıklarımız çok önemlidir. Konuşmaktan çok, davranışlar ölçü olur. Herkes bilir ama herkes bildiğini yapmaz. Burada yapan kazanır. İnsanların ölçülü olarak hayatlarını idame ettirmeleri ve dost sayısının çok olması güzel insan olduğunun ispatıdır. İnsanlar konuşmalarda, davranışlarda sıkıntılı ve bolluk zamanlarında her zaman yanlarında olabilen insanlar aranan kişilerdir. Yokluğu hemen anlaşılır varlığı hissedilir. Çünkü sıradan birisi değildir. Çevresinde insanların sevilen biri olmak çokta kolay olmasa gerektir. Hele güzel insan denmek kadar kendi dünyasını olgunlaştıran kişilere birçoğumuz imreniriz.

Her iyilik yapanda güzel insan olamaz. Öyle ki parayla insanlara güzel insan dedirtmemiz mümkün olmaz. Kişinin yaptıklarıyla, çalışmalarıyla ve de niyetini daima kişisellikten çıkartıp, toplumun derdiyle veya kimsesizlerin kimsesi olmakla olur. Hasta olmasa da hasta olan arkadaşının hastalığı kendisini hasta olmuş kadar kendisini etkiliyorsa bu insan sevilmez mi? Hastaneye gittiniz, yol yordam bilmiyorsunuz. Kendi başınıza girişi çıkışı sonuçlandırmanız imkânsız. Zor durumdasınız sizi anlayan biri gelerek veya size ben yardımcı olayım diyen insanı unutabilir misiniz? Adres sordunuz elinizle koymuş gibi bulmanız için tarif eden birini unutmazsınız. Bazen öyle oluyor ki hastanenin kapısında durmuş oluyorsunuz. Sizin kimliğinizi bilmeyenler sanki orada memur gibi değerlendirerek size hastanenin bölümleri hakkında, yerleşimi konusunda, hatta işleyişi hakkında bilgi edinme gayesiyle soruyorlar. Bunu birçoğumuz yaşamıştır. Hangimiz yabancı dediğimiz yaşadığımız şehrin dışına çıkınca tedirgin olmadık? Tedirgin olduk çünkü insanlar bilmedikleri yerde zorluk çekerler. Memleketinde yabancıya yol gösteren insan güzel insandır. Bildiklerini bilmeyenlere usulünce aktaranlar güzel insandır. İlmini kıskanmadan aktaran yerine göre onlara dil döken kişiler sizce az mı iyilik yapmışlardır? Açın halinden anlayan, sıkıntılı insana sıkıntı üstüne sıkıntı yaşatmayan kişiler güzel insandır. Anlayışlı, anlayışlı olduğu kadar esnek davranabilen insana ne dersiniz? Elinde ki imkânları imkânsızlık içinde kıvranan insanlar için harcamak ve de onlara kol kanat germek belki de dünyanın en büyük iyiliklerindendir.

Güzel insan olmak hiçte kolay değildir. Nefsini yeneceksin, fedakâr olacaksın. Zaman ayıracaksın. Belki de ikna için saatlerce konuşacaksın. İnsanların birçoğu kendi hayatını yaşarken siz başkalarının derdiyle hem dert olacaksınız. Kendi hayatıyla birlikte zayıf, yoksul, yol bilmeyene mihmandarlık eden kişiler güzeldirler. İnsanlara nasıl faydalı olurum diye düşünebilsek şikâyetçi olduğumuz meseleler çözülür. Ne zaman ki nefsaniyeti bırakır, çevremize de göz kulak olursak işte o zaman güzel insanızdır. En iyisi, güzel insan olmakta.

 

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam