reklam
reklam

Avustralya'da bir askerin 200 yıl önce tuttuğu günlükte 6 Aborjin'in katledildiği iddia edildi

Eklenme Tarihi: 29 Aralık 2020, Salı - 17:05   Okunma Sayısı: 61795
İrlandalı bir askerin 200 yıl önce yazdığı günlükte, Avustralya'nın Tazmanya eyaletinde 1820'li yıllarda 6 Aborjin'in katledildiği ileri sürüldü.

Ankara

"ABC News"in haberine göre, Tazmanya Üniversitesi Tarih Profesörü Pam Sharpe, İrlanda Ulusal Kütüphanesi’nin göçmenler hakkındaki dokümanların bulunduğu kataloğu araştırdığı sırada "Van Diemen's Land"e (Tazmanya) gönderilen İrlandalı asker Private Robert McNally’nin günlüğüne rastladı. 

Günlüğündeki bilgilerden 1815-1836 yıllarında asker olduğu anlaşılan McNally, Tazmanya'da görevde bulunduğu sırada yaşadıklarıyla ilgili notlarında şunları ileri sürdü:

"Shaw adında bir adam, 2'si kadın 6 kişiyi öldürdüğü bilgisiyle bana geldi. Ona bu konu hakkında daha fazla konuşmamasını, adaletin önüne hesap vermeye çağrılacağı için bu konuyu bir sır olarak tutmasını tavsiye ettim. O, beni bu cesetlerle şenlik ateşi yaktığını gördüğüm bir yere götürdü."

Profesör Sharpe, McNally’nin günlüğünde anlatılan katliamın yapıldığı yerle alakalı yaptığı araştırmada kanıt bulamadığını, Tazmanya'da Aborjinlere karşı birçok suç işlendiğini ancak çoğu vakanın kayıtlara geçmediğini belirtti.

McNally'nin günlüğünde anlattıklarını "korkunç ve dehşet verici" verici olarak niteleyen Sharpe, ancak günlükteki olayın 1820’lerde Aborjinlere yapılanların muhtemel bir hikayesi olduğunu kaydetti.

Aborjinler yetişkin nüfusun yüzde 2'sini oluşturuyor

Arkeologlar, 2017'de, Aborjinlerin Avustralya'ya ilk olarak 65 bin yıl önce gittiğine dair arkeolojik verilere ulaşmıştı. Avustralya'nın kuzeyindeki Madhjedbebe kayalık alanında yaptıkları kazılarda buldukları el yapımı eşyalar üzerinde çalışan araştırmacılar, bunların en az 65 bin yıllık olduğunu, böylece Aborjinlerin kıtaya sanılandan 18 bin yıl daha önce gitmiş olabileceği değerlendirmesinde bulunmuştu.

İlk Britanya filosunun 26 Ocak 1788’de kıtaya ayak basmasının ardından yerli halka yönelik büyük katliamlar ve kültürel soykırım yapıldığını savunan Aborjinler, bu tarihi "İstila Günü" ilan ederek "Avustralya Günü" olarak kutlanmasına karşı çıkıyor. Avustralya'da Aborjinler yetişkin nüfusun yüzde 2'sini oluşturuyor.

Kaynak: AA
Editör: AA

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

MURAT YILMAZ Dünyanın en güzel duygusu: MutlulukMutluluk istisnasız hep- imizin sahip olmayı arzu- ladığı en güzel hislerden biridir . kimileri için mutluluk çok zorken kimileri için ise çok küçük ayrıntılarda saklıdır . İnsanların huzur içerisinde yaşamaları için mutlaka mutlu bir hayat sürdürmeleri gerekir . Mutlu olmayan in- sanlar hem bedenen hem de zihnen huzursuzluk yaşarlar . Mutluluk bu kadar önem- liyken hepimizin çevresinde onlarca mutsuz insan olmasının sebebi nedir acaba? Galiba insanların mutlu olamama sebeplerinin başında hayattan ya da insanlardan çok şey beklemeleri geliyor. Özellikle günümüz insanının maddiyata çok önem vermesi ve sürekli daha fazlasına sahip olmak istemesi kolay kolay mutlu olamamasına sebep olmakta. Mutluluk kişinin kalbinin kuşlar gibi kanat çırpması, yüzünden kocaman bir gülümsemenin eksik olma- masıdır.Mutlu olan insan, çevresine de ışık saçar. Yaydığı pozitif enerji ile hayatımıza anlam ve güzellik kazandırır. Bazen kazanılan bir sınav, bazen iyi bir haber, bazen sıcacık bir sevgi sözü mutlu olmamızı sağlar. Ama sebebi ne olursa olsun mutluluk, dünyanın en güzel duygusudur. Bu duygu, kişiye cesaret verir, onu alıp başka dünyalara götürür.kişinin özgüvenini yerine getirir. Sürekli neşeli olan, her zaman yüzü gülen insan- ların çok daha uzun bir ömür sürdükleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bazı hastalıkların da kederden insana musallat olduğu halk arasında söylenegelir. Mutluluk aslında çoğu insanın zannettiği gibi mad- diyatta gizli değildir . İnsanları mutlu eden birçok şey tamamen ücretsizdir . Mesela sağlıklı olmak, insanın hiçbir hastalığı olmaması ya da sabah kalkıp pencereden tertemiz havayı içine çekmesi bile mutlu olması için yeterlidir . Mutlu olmak için önümüze çıkan her fırsatı değer- lendirmeliyiz . Tabi mutlu olmak kadar mutlu etmek de önemlidir . Başkalarına da her fırsatta iyilik ederek , onlara yardımcı olarak insanları mutlu etmeliyiz.
MURAT YILMAZ
reklam
reklam

sinop web tasarım