reklam
reklam

Ulaşım Araçlarının tarihi yolculuğu-2

Köşe Yazarı: ELİF DOĞAN   Eklenme Tarihi: 29 Eylül 2022, Perşembe - 10:31   Okunma Sayısı: 20159

6. Sandal

Eski bir taşıt aracı olan sandallar, tahtadan yapılma suda batmayan ve küreklerle yol alınabilen eski tip ulaşım araçlarındandır. Tarihte en eski sandal olarak bilinen sarıçam ağaç gövdesinden üretilmiş olan Pesse kanosu M.Ö 8200-7600 yılları arasında yapılmıştır. Hollanda’nın Drents Müzesi’nde hala sergilenen sandal, oldukça ilgi görmektedir. Ülkemizde ise Osmanlı döneminden beri kullanımı yaygın olan sandallar ile boğaz geçişleri, Haliç üzerinden karşı kıyıya motorsuz araçlarla gerçekleşmiştir. İtme gücünü yelkenleri ve kürekle sağlayan sandalların teknik olarak kullanımında motor takviyesi daha sonraları gerçekleşmiştir.

 

7. Buharlı Otomobil

Isı enerjisiyle çalışan ve aldığı enerjiyi mekaniğe dönüşten bir araç olarak eskiden kullanılan buharlı otomobillerin kullanımına ait ilk deneme 1769 senesinde Fransız mühendis Nicolas Cugnot tarafından gerçekleştirilmiştir. Üç tekerlekli bir düzeneğe yerleştirilen küçük boyutlarda iki kazanla hareket kabiliyeti oluşturulmak istenmiş, fakat buharlaşan suyu yenileme özelliğine sahip sistemin eksikliği anlamıştır. Daha sonraki senelerde William Murdock adlı mühendisin yüksek basınçlı bir kazanla

yaptığı tasarımda çift etkili Watt makinesi kullanılması düşünülmüş ve araca itme kuvveti kazandırılmıştır. İngiltere’de 1860 yılında yol yapım çalışmaları için “Lokomobil” adı verilen lokomotif özelliğindeki silindir araçlar buhar enerjisiyle harekete geçirilmiştir. Londra’da 20. yüzyılın başlarında özellikle buharlı otobüsler kullanılmaktaydı. Fakat otomobillere uygulanmak istenen bu sistem teknik açıdan pek çok sorunla karşı karşıya kalmıştır.

8. Balon

Motorlu araç kullanımının uçuşlarda gerçekleşmediği ve icatların oluşmasından evvel bu konuya dair ön hazırlık imkanı veren balonlar, Helyum ve Hidrojen gazlarıyla veya ısıtılmış bir hava ile hareket kabiliyetine sahip bir ulaşım aracıdır. Sepetli bir hava taşıtı olarak geliştirilen balonların kullanımında temel prensip, balonun kapladığı alanın hacminin, kendi ağırlığına eşit olmasıdır. Bu sayede uçuş kabiliyetini de yükseltmektedir. Balonun içindeki havanın arttırılması veya azaltılması yoluyla iniş ve yükseliş durumları ayarlanabilmektedir. Ulaşım aracı olarak yatay mesafe şansı için kontrol yetkinliği düşük olan balonların geliştirilmiş modeli olarak zeplinler üretilmiştir. Güdümlü bir balon olan zeplin, motora sahip ve havada yön tayinini yapabilecek kumanda sistemine sahiptir. Balonla yapılan ilk uçuş, Montgolfier Kardeşler vasıtasıyla 19 Eylül 1783 senesinde bir horoz bir ördek ve bir koyunla Paris’te gerçekleşmiş ve gösteri izdiham yaratmıştır. Sıcak hava balonunu kullanan ilk pilot Jean François de Rozer’dir. Zeplin’in mucidi ise Alman mühendis Ferdinand Von Zeppelin’dir.

9. Kürekli Gemi - Kadırga

Çektiri tipi kürekli bir eski zaman aracı olan kadırgalar, zaman olarak ilk 8. yüzyılda Akdeniz üzerinde kullanılmaya başlanmış savaş gemisi niteliğinde görev yapan bir ulaşım aracı olarak bilinir. Kürek ve yüksek yelkenlerin bulunduğu direklerle hareket ve hız kazanma özelliği olan kadırgalar, 17.yüzyıla kadar yaygın kullanım alanı bulmuş eski ulaşım aracıdır. Antik çağlardan beri gemi yapımlarında tercih edilen model olan çektiri tipi bu araçlar, deniz savaşlarında Venedikliler, Cenevizliler tarafından da sıklıkla kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise

donanmanın oluşturulduğu dönemlerde küçük çektiri tipi gemiler yapılmaya başlanmıştır. Bu tip küçük yapılı gemiye “Karamürsel Gemisi” adı verilmiştir. Bu gemilerin Marmara ve İstanbul Boğazı üzerinde nakliye amaçlı da kullanıldığı belirtilmiştir.

10. Troleybüs

Gücünü yol üzerinde yer almış olan elektrik hattından sağlayan eski zaman araçlarından biri de “Troleybüs”tür. Tramvaylar gibi olmayıp lastik tekerlek kullanımı söz konusu olan bu araçlar, otobüs görünümüne sahiptir. Günümüzün metrobüs araçlarına ilham veren bir tasarım olan troleybüs ilk olarak 29 Nisan 1882 senesinde Berlin’de sisteme oturtulmuş ve “Elektromote” adıyla kullanıma girmiştir. Ülkemizde ilk olarak 1947 senesinde troleybüs şebekesi Ankara’da kurulmuştur. İstanbul ve diğer şehirlerde hizmete açılması ise 27 Mayıs 1961 senesinden sonra gerçekleşmiştir. Çift elektrik hattıyla güç alınması için planlanan hat döşenmesi Eminönü- Topkapı hattında yapılmıştır. Trafiği engellediği düşüncesiyle araçların işletilmesi 16 Temmuz 1984 yılında durdurulmuştur.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım