reklam
reklam

Hayallerle yaşamak

Köşe Yazarı: GAMZE YILMAZ   Eklenme Tarihi: 24 Ocak 2023, Salı - 15:43   Okunma Sayısı: 14603

Her hayal, hayat du- varında gelecek adına bir tuğla koymaktır. Önce hay- alinizi kurun ve ardından bu hayalinize ulaşma adına adımlayın, yürüyün ve koşun. Hayaller imkansız gibi gözükse de sonuçta elin- izde kalacak yine sizin huzur parçacıklarınızdır. leo bur- nett’in dediği gibi “Yıldızlara uzandığında bir yıldıza sahip olamazsın belki ama bir avuç çamur da elde et- mezsin”’

Hayal kurmak geleceği makro ölçülerde yaşama isteğidir. William Russell “büyük işler, büyük hayaller kurma özelliği olan insanlarca başarılmıştır” der. Hayaller hayat tarlasından geçerken elimizden toprağa düşen tohumlardır. tohum ve tarla için de çabala- manız gerekir ki hayaller gerçek olsun.

Hayaller insanı öylesine motive eder ki, belli bir süre sonunda siz hayalin peşini bıraksanız da hayaller sizin peşinizi bırakmaz. Zaten bizi hayata bağlayan birazda gerçekleşmemiş hayaller değil midir? “Hayallerini ve ideallerini bıraktıysan bari yaşamayı da bırak” der Marian anderson. siz hayalinizin peşinden koşun ve görün ki o hayal sizi hayat yolunda elinizden

tutacak, terinizi silecek ve varış yerinde sizi bekliyor olacaktır.

Hayalleriniz sizin yürek gücünüzü gösterir. bir in- sanın yüreğinin gücünü anlamak için sadece yaptık- larına değil, yapmayı istediklerine de bakmak gerekir. “Hayaller bizim kim olduğumuzun aynasıdır” der bar- bara sher. Esaret altındaki insan özgürlüğü hayal et- meli ki yüreğinde şahlanış gülleri açsın. aç insan ekmeği olmayan değil ekmeğin hayalini kuramayan in- sandır aslında. bunu birçok durum için genelleyebiliriz.

Ümit var olunuz ki, gelecek hayallerinin gölgesinden ayrılmayanların olacaktır. Hayal gücü özgürdür. Hayal gücü özgürleştirir. Riviere “Kafeste olmak insana uça- bileceği zannını veriyor” der. Hayallerle özgürleşmek için engelleri küçümseyin. Zaten engeller Hanry Ford’un dediği gibi gözümüzü hayalden ayırdığımız aman gördüğümüz o korkunç şeyledir.

Hayaller gerçeğe uygun olmalıdır. Gerçekleşen
her hayal de bizi ileriye taşıyacak yeni hayallerin oluş- masına olanak sağlar. Hayaller ateşe benzer. Hayal hem iyi bir hizmetkar hem de efendidir.

Hayallerinizi hep canlı tutun ki size hep rengarenk görünsün. Hayalleriniz için heyecanlanın ve ona hazır- lanın. Hayalinizin ışığını söndürmeyin ki o da sizi karanlıkta bırakmasın. Hani bir şarkıda söylenir ‘tozpembe hayaller vardı, pembesi gitti tozu kaldı’. Hayallerinizi gözünüzün önünde hep canlı tutun ki pembesi size kalsın ve tozlanmasın. Hayalinizi gözünüz kapayınca değil açıkken de görmeye çalışın.

Ünlü bir heykeltıraşa öylesine muhteşem heykelleri nasıl yaptığını sormuşlar. O ise heykelin
işlenmemiş mermer bloğun içinde olduğunu hayal ettiğini, zaten orda duran şeyi açığa çıkarmak için fa- zlalıkları yonttuğunu söylemiş. Hayatta böyledir işte. Önce bize sunulan hayatı nasıl yaşamak istiyorsak hayal etmeli, hayatı bu doğrultuda mermer blok gibi yontmalı ve huzuru ortaya çıkarmalıyız.

Geçmişte de başaranlar hep hayal edenler olmuştur. süleymaniye Mimar sinan’ın önce hayallerini süslemiş ardından İstanbul’un incisi olmuştur. Çil, çil kubbelerin, kütüphanelerin ardında hep hayal vardır. Fatih sultan Mehmet hayal kurmuş, gemileri karadan yürütmüş, karanlık bir çağı kapatmış aydınlık bir

çağı bu kapılarını ardına kadar açmıştır. Osman Gazi bir düş görmüş ve cihan devleti Osmanlı imparator- luğunun tohumlarını atmıştır.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop avukat sinop ceza avukatı