reklam
reklam

Ne olursan Ol, Engin bir görüşe sahip ol

Köşe Yazarı: SELAMİ BALTAOĞLU   Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2022, Cuma - 13:06   Okunma Sayısı: 46444

"Ne olursan ol yine gel." sözü Hz.Mevlana'nın en önemli sözlerinden biridir. Mevlana, felsefesinde de bu sözünde belirttiği gibi insanlar arası ayrımcılık yapmaz. Herkesi bir araya, birlik ve beraberliğe davet eder. 

Bu söz lirik bir özellik taşımaktadır ve nasihat verir. Öğretir, teşvik eder. İnsanları din,dil, ırk, görünüş açısından yargılamaz ve herkesin kalbine, kalbindeki iyiliğe önem verilmesi gerektiğini vurgular. Mevlana, insanların birliğine kıymet verir. 

Hz. Mevlâna Celaleddin-i Rumi Hazretlerinin söylediği bir söz var ki ;
"GEL, GEL, NE OLURSAN OL YİNEDE GEL. İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel. Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir. Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel..."
"Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol."
"Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok. Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok."
"Her gün bir yerden bir yere göçmek ne iyi. Her gün bir yere konmak ne güzel. Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş. Dünle beraber gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım."
"Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız! Bizim mezarımız âriflerin gönüllerindedir
Sevmek... Ne güzel anlatmış Mevlana hazretleri. Bir insan bu kadar mı güzel görüp güzel düşünür ve yaşadıklarını bu kadar mı güzel anlatır bizlere. Yaşamı bir insan bu kadar mı güzel görür. Bana göre onda yaşamın anlamı bambaşka. Tüm dileğim bütün herkesin hayata birazcık o müthiş zatın gözünden bakmayı denemeleri. O zaman her şey daha güzel olacak. bence 

Biz MÜSLÜMAN halk olarak bu gibi zatların öğütlerini kendimize rehber edinmiş olan yüce bir halkız. Mevlana hazretleri gibi büyük zatları kendimize rehber edinmeliyiz. Ancak böylece varlığımızı sürdürebiliriz. …ve güçlü olmalıyız… 

Engin bir görüşe sahip olan Mevlana'nın söylemleri, öğretileri, yaşam stili arasındaki tutarlılık her zaman devam etmiştir. İnsanları günahkar ya da farklı bir fikre mensup olmalarına aldırmadan, yalnızca insan oldukları için şefkat ve hoşgörüyle kucaklar. İnsana yalnızca insan olduğu için değer verir. 

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop erkek öğrenci yurdu sinop kız öğrenci yurdu sinop kız yurdu arslan pansiyon sinop