İSTANBUL
Finale kalan projeler öncelikle , 28-29 Haziran tarihlerinde İstanbul Maltepe Üniversitesi kampüsünde yapılacak final sergisinde kamuoyuna tanıtılacak. Final sergisi esnasında yapılacak değerlendirmelerle her kategorinin ilk 5’i tespit edilecek ve toplamda dereceye giren 15 proje sahibine ödülleri 30 Haziran 2019 Pazar günü verilecek.
Finale kazanan proje sahipleri ve proje bilgileri:
ENERJİ VERİMLİLİĞİ Finalist Listesi
1.Seda BAKIR ve Beyzanur KANDEMİR- Beyoğlu Anadolu Lisesi
Projesi: RÖGARTRİK: Rögar Kapaklarından Elektrik Üretimi
2.Ayşenur AKİFOĞLU ve Atiye Begüm DEMİR- MEV Koleji Özel Ankara Okulları
Projesi: MUHTEŞEM ÜÇLÜ
3. Taylan Tugay CEVAHİR ve Naim Ege YILDIZ -Özel Nesibe Aydın Okulları Gölbaşı Kampüsü Fen Lisesi
Projesi: Manyetik Alanın Yarattığı Elektron Zayıflığından Yararlanılarak Tasarruflu Enerji Üretimi ve Nikel Teknolojisi
4.Mustafa YILMAZ ve Ahmet GÖK-Kılıçarslan Anadolu Lisesi
Projesi: Avus - Akıllı Güç Devreleri
5.Ilgın KIRTE ve Elif Sude KESKİN-İZMİR FEN LİSESİ
Projesi: MİKROALGLER YARDIMIYLA HİDROJEN VE BİYOKÜTLE ÜRETİMİNE ÇEVRECİ BİR YAKLAŞIM: GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR MALZEMELERLE FOTOBİYOREAKTÖR TASARIMI
6.Damla ERDEMLİ ve Alp Orkun GÜNER-İzmir Özel Çakabey Lisesi
Projesi: Azot Doplanmış TiO2 (N-TiO2) ve Grafen Oksit Modifiye N-TiO2'nin Boya Duyarlaştırılmış Güneş Hücresi Performansına Etkilerinin İncelenmesi
7.Sudenaz KAYA ve Gizem CESUR-SAMSUN ONUR ATEŞ ANADOLU LİSESİ
Projesi: ISIMAN
8.Enes Emre DOĞAN-Balıkesir Özel Açı Fen Lisesi
Projesi: GÜNEŞ PANELLERİNİN VERİMLİLİĞİNİN ARTIRILMASI VE ÜRETİLEN ENERJİNİN ISI VE HİDROJEN ŞEKLİNDE DEPOLANMASI
9.Hekim HATAMOV ve Dovletmyrat TEJENOV- The Institute of International Relations of the Ministry of Foreign Affairs of Turkmenistan
Projesi:Biodiesel fuel
10.Mustafa Tecir ve İsmet Yusuf Batman-Türk Telekom Anadolu İmam Hatip Lisesi
Projesi:MANYETİK ALAN VE YANMA VERİMİ
11.Nilüfer KEMER-İzmir Özel Ege Lisesi
Projesi:KIZILÖTESİ IŞIK KULLANAN YENİ NESİL GÜNEŞ PİLİ
12.Orkun KARACA-YUSUF GÖKÇENAY BİLİM VE SANAT MERKEZİ
Projesi:Zıt Yönlerde Dönen Rotor ve Statora Sahip Jeneratör İle Elektrik Üretiminde Verimi Artırma
13.LONİ ASLAN BAROKAS ve Metin BEHARTİ- ULUS ÖZEL MUSEVİ LİSESİ
Projesi:DÜŞÜK ENERJİLİ RF (WIFI) KAYNAKLARDAN ŞARJ OLAN DENEYSEL BATARYA
14.Allamyrat Amanmadov ve Mekan Merdanov-Turkmen state university named after Magtymguly
Projesi: Solution of wasted cotton stalk
15.Alperen Ovak ve Cevat Ata Kabaağaçlı-İzmir Atatürk Lisesi
Projesi: RÜZGÂR ENERJİSİNDEN YARARLANARAK ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN AERODİNAMİĞİ BOZULMADAN MENZİLİN VE VERİMLİLİĞİNİN ARTTIRILMASI
Araştırma Projeleri Finalist Listesi
1.Doğan SAKARYA ve Deniz KAYNAK-ANTALYA SINAV KOLEJİ
Projesi: NAR (Punica granatum) MEYVESİNDEN ELDE EDİLEN KABUK VE ÇEKİRDEK ÇÖZELTİLERİ İLE MELANOSİSİ ÖNLEMEK
2.Melis YÜKSEK-ADANA BİLİM VE SANAT MERKEZİ
Projesi:Bakteriyel Enfeksiyonların Tespiti İçin Optik Görüntüleme Problarının Geliştirilmesi
3.Sıla AKTAŞ ve Ege DEMİRER- İzmir Özel Çakabey Lisesi
Projesi:ALTIN NANOTANECİK TEMELLİ KOLORİMETRİK BASINÇ SENSÖRÜ ÜRETİMİ
4.Mustafa PAZARCIK- Atakent Anadolu Lisesi
Projesi:Çitlembik Bitkisi ile Alzheimer Hastalığının Tedavisi ve İlaçlaşması
5.Ezgi Su ÖZERDEN-Esenyurt Bilim ve Sanat Merkezi
Projesi:DOĞAL KARİDES KABUKLARINDAN BİYOMALZEME ÜRETİMİ
6.Öykü Simay ŞAĞBAN-Eti Sosyal Bilimler Lisesi
Projesi:Sosyoloji Penceresinden Yapay Zekânın Mesleklerde Ortaya Çıkaracağı Değişimin Eskişehir-Dortmund Örneği Üzerinden Karşılaştırılması
7.Yiğit ALKAN VE Tuna TUNÇER İzmir Atatürk Lisesi
Projesi: YİYECEĞİM BOZULDUYSA BANA HABER VER
8. Volkan Eren ERDOĞAN VE Buse KORKMAZ- Özel Enka Fen ve Teknoloji Lisesi
Projesi: Sağlığa Faydalı, Ekolojik Temizleyici: Kan Taşı Çözeltisi
9.Sarp Efe AYDIN VE Alper DEMİRTAŞ-Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi Projesi:BAZI BİTKİ EKSTRAKTLARININ TOPLAM ANTİOKSİDAN KAPASİTELERİNİN BELİRLENMESİ, UV KORUMALI VE YARA İYİLEŞTİRİCİ KREM SENTEZİ
10.Burak SÖKMEN VE Akif Emre ÖZMEN -Cizre Fen Lisesi
Projesi: Liken Temelli Yenilenebilir Biyobozunur Film Eldesi ve Karakterizasyonu
11.Cemile Cemre ÖZDEMİR ve Nilhan Dide ATABAY-ŞEHİT PROF. DR. İLHAN VARANK BİLİM VE SANAT MERKEZİ
Projesi:MİDYE, YENGEÇ VE DENIZ KESTANESİ KABUKLARINDAN BIYOSERAMİK SENTEZİ VE SENTEZLENEN BIYOSERAMİĞE ANTİMİKROBİYAL ÖZELLİK KAZANDIRILMASI
12.Buse KESKİN ve Bengisu BİNGÖL-ISPARTA SÜLEYMAN DEMİREL FEN LİSESİ
Projesi:DİJİTAL HARİTA SİSTEMİ İLE (GPS) ORMAN YANGINI SÖNDÜRME TASARIMI
13.Dila ÇİĞDEM ve Bilge Toprak KARAKAYA-İzmir Özel Oğuzhan Özkaya Fen Lisesi
Projesi:MANYETİK ALAN KONTROLÜ İLE İLETKENLİĞİN KUANTİZASYONUNUN İNCELENMESİ VE BİYOSENSÖR UYGULAMASI
14.Mustafa SUBAŞI ve Zehra YILDIZ-YILMAZ KAYALAR FEN LİSESİ
Projesi:ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK VE 3D TEKNİKLERİ İLE GERÇEKÇİ MATEMATİK EĞİTİMİ
15.Zehra GÜRBÜZ ve Melek EFE-Beyoğlu Kız Anadolu Lisesi
Projesi: AEROJELLERİN KULLANIM ALANLARININ ARAŞTIRILMASI
16.Emre TUNALI-ETİ SOSYAL BİLİMLER LİSESİ
Projesi:ONLARA KUCAK AÇ: SOKAK HAYVANLARINI İZLEME, BAKIMINI YAPMA VE BESLEME MOBİL UYGULAMASI
17.Salim Efe ZEYBEK ve Damla DEMİRBİLEK -TEKİRDAĞ ÖZEL ADEN FEN LİSESİ
Projesi:Karahindiba (T. officinale) Bitkisinin Doğal Kauçuk Üretimi İçin Alternatif Bir Kaynak Olabilirliğinin Araştırılması
18.Durdygylych Gurbangulyyev ve Saparmuhammet Atayev Turkmen State University named after Magtymguly
Projesi: Processing paper waste and producing wood-like solid material
19.Serdar Gurbanmyradov ve Serdar Orazgeldiyev - specialized school no28 after named Rukhnama
Projesi:Earthquake announcer
20.Ayça TEKELİ ve Elif DOĞRU - İzmir Özel Ege Lisesi
Projesi:YENİ BİR YAKLAŞIM İLE TABLET İLAÇ TASARIMI
21.Aleyna ARSLAN ve Ata AKYOL-İzmir Özel Ege Lisesi
Projesi: AKILLI EV SİSTEMLERİ VE UYGULAMALARI
22.Ahmet Hakan YILDIZ-ANKARA MAMAK BİLİM VE SANAT MERKEZİ
Projesi:KARANLIKTA SINAV
23.Delfin Yakışan-İzmir Özel Ege Lisesi
Projesi:HIZLI, HASSAS VE SPESİFİK BİR BİYO-TANIMA SİSTEMİ: ALTIN BİYOSENSÖR
24.Mamak Bilim ve Sanat Merkezi
Projesi:Verimli Uyku İçin EEG ile Mobil Uygulama
25.Enes KALLECİ ve Süleyman USLU- TÜRK TELEKOM ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ
Projesi: Mikro Boyuttaki Aragonit Katkılı Boyanın Trafoların Yaydığı Elektromanyetik Radyasyona Karşı Zırhlanmada Kullanımı
Teknoloji Kategorisi Finalist Listesi
1. Berdimyrat ANNAMURADOV ve Perman MERDANOV -Turkmen State University
Projesi:Quick test
2.Yiğit ÇAKIRÖzel Denge Anadolu Lisesi
Projesi:Akıllı Gözlük
3.Lütfi Emre AŞKIN ve Kemal Utku YÜZBAŞIOĞLU-Şehit Ahmet Özsoy Fen Lisesi
Projesi: PulSeat Belt: Yeni Nesil Emniyet Kemeri
4.Rana TAKİ-HİSAR OKULLARI
Projesi:RENK TANIYIP RAF DİZEN OTONOM ROBOT "RAINBOW - BOT"
5.Can Jozef ŞAUL-İSTANBUL AMERİKAN ROBERT LİSESİ
Projesi:DERİN ÖĞRENME YÖNTEMİ İLE ERKEN ZATÜRRE TEŞHİSİ
6.Pena Dowranow Didar Gartaganow-Oguzhan Engineering and Technology University Projesi:Smart Socket
7.Agageldiyev Geldimyrat ve Gurbanmyrat Charyyev -TDU(Turkmen state university)
Projesi:How to make Limon battery
8.Novruz Bayramgeldiyev ve Batyr SERDAROV-specialized school no44
Projesi:Extending Lamp
9.Allamyrat Ishangulyyew- Turkmen state institute of finance
Projesi:Videoskope
10.Begench Nobatov ve Dovran Atayev -International oil and gas university Turkmen state university
Projesi:Talking dictionary
11.Nida ZORLU-Çağdaş Bilime Yükselim Koleji A.L
Projesi:DERM-AI
12.EMİR AKDAŞ ve DENGİR ŞAHAN KARTAL -VAN YUSUF GÖKÇENAY BİLİM VE SANAT MERKEZİ
Projesi: Motosiklet Sürücülerinin Güvenliğini Artırmada “Akıllı Kask Tasarımı”
13.M.Edris Yuossef Alahmar- Fatih Sultan Mehmet Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi Projesi:mobbob robot
14.Eshagh Shahnavazi ve Montaga Alsiddig- Fatih Sultan Mehmet Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi
Projesi:Paksumatik (Yapay zeka ile sudaki yabancı parçacık ve zararlı bakterileri tespit eden cihaz)
15.Yağmur Kütük ve Fatma Melek Çetindere- İZMİR ATATÜRK LİSESİ
Projesi:MÜREKKEP PÜSKÜRTMELİ YAZICI İLE KAĞIT TABANLI DEVRE ÜRETİMİ
16.Irmak SAKLAMAZ ve Mert ERBAK- İzmir Özel Ege Lisesi
Projesi:ALICI MİKROFONLARIN HASSASİYETİNİ ARTIRARAK VERİ TABANI OLUŞTURULMASI
17.Enes Öztürk ve Necat Dede-Haydar Akın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi
Projesi:BLOKZİNCİRLE SAHTE İLAÇ TESPİTİ
18.Aleyna Niran ve Emir Bora Aştoprak-ÖZEL ROTA BORNOVA ANADOLU LİSESİ
Projesi:Kişinin Hareket Durumunu Tanımlayabilen Yapay Sinir Ağı Eğitimi ve Kullanımı
19.Emre KOLBAKIR ve Özhan Sarp ATAÇ-Antalya Sınav Anadolu Lisesi
Projesi:YÜRÜYEBİLEN SEREBRAL PALSİ’Lİ ÇOCUKLARIN YÜRÜME BOZUKLUĞUNU DÜZELTMEYE YÖNELİK TEKNOLOJİK TABANLIK TASARIMI
20.Bilge BİLDİK-İSTEK BELDE OKULLARI
Projesi:IYONIZE UZAY GEMISI
21.Deniz Mert KARA ve Hamdi Yağız KAMACI-Özel Oğuzhan Özkaya Fen Lisesi
Projesi:KARBON KUANTUM NOKTA-MANYETİT NANOPARÇACIK NANOKOMPOZİTLERİN ÜRETİMİ VE MANYETİK YÜZEYLERDE YAPI KUSURU DEDEKTÖRÜ OLARAK KULLANIMI
22.Mehmet BÜYÜK-Adana Bilim ve Sanat Merkezi
Projesi: TÜRK VERİ VE TEŞVİK SİSTEMİ , TVERİ
23.Dilaranur KAYA ve Zeynep SARIGEÇİLİ-Adana Final Fen Lisesi
Projesi: Beni Ellerimden Dinle
24.Eren AKÇİN ve Halime Hale GÖKCAN-İzmir Fen Lisesi
Projesi: Ulusal 3 Boyutlu Biyolojik Örnek Arşivi Yaratmak İçin Açık Kaynak Tarayıcı Ve İzleme Programının Geliştirilmesi
25.Burak CANTÜRK ve Çağrı SERPİN-MERSİN YENİŞEHİR FİNAL ANADOLU LİSESİ
Projesi:VIN-ID CONTACT
26.Muhammed Talha ÇOMAK -Çekmeköy Anadolu İmam Hatip Lisesi
Projesi:Organ Taşıyıcı Drone
27.Salim DEMİR
Projesi:Enerji Eldesinde Yeni Bir Yöntem
28.Esra OKUMUŞ ve Ceren ÖZTÜRK-Asrın Marmara Okulları
Projesi:Yeni Nesil Powerbank
29.Zeynep Sevdagül Türkoğlu ve İlayda Saranur Sezer-Asrın Marmara Okulları
Projesi: Uzay Çöplerinin Metal Yiyen Bakteriler ile temizlenmesi
30.Recep Erbay-Alemdağ İHL
Projesi: Yeni Nesil Teknoloji Sistemleri
31.Meryem TUTAR-ABDÜLKADİR PERŞEMBE VAKFI MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
Projesi:TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA YÖNELİK HAVA TEMİZLEME CİHAZ TASARIM ÖNERİSİ
Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: YUSUF KEMAL YILDIZ