reklam
reklam

Eski kokan semt: Çukurcuma

Köşe Yazarı: BAŞAK ERTEKİN   Eklenme Tarihi: 28 Ağustos 2023, Pazartesi - 08:51   Okunma Sayısı: 48455

İstanbul’un eski bir semti olan Çukurcuma, ünlü antika dükkânlarıyla,  birçok diziye, romana ve filmlere ev sahipliği yapmaktadır. Çevresinde bulunan Taksim ve Beyoğlu’na göre çukurda kalması ve Fatih Sultan Mehmet’in buraya cuma namazlarını kılmaya gelmiş olması gibi nedenlerle ismi Çukurcuma olmuştur.

 

Hafta sonu seyrine doyum olmayan bu semtte ufak bir gezinti yaptım. Yediğim içtiğim benim olsun, ben size gördüklerimi bir anlatayım dedim… Benim gibi daha önceden gitmeyenleriniz var ise belki gitmelerine de vesile olurum.

 

Çukurcuma’ya gittiğinizde ilk olarak antika dükkânları ve eski yapılarla karşılaşacaksınız. Modernleşen dünyaya inat, “eski” kalan bu semtin içinde bulunan antika eşya satış mekânlarında ilginizi çekecek birçok obje bulabileceksiniz.

 

Her dükkânda sergilenen birbirinden güzel antikaların hepsinin kendine özgü bir hikâyesi, bir yaşanmışlığı var elbette… Dükkânlardaki esnaf buradaki eşyaların bazı sergilerde sergilendiğinden bahsediyor.

 

Yıllar öncesinde yaşanmışlıkları bulunan kömürlü ütü, leğen, ibrik, çıkrık, yün eğirici, yer sofrası, tahta kaşık, at arabası, fayton ve bunlara ait tekerlekler, duvar saatleri, şömine, mangal, testi, çeyiz sandıkları, tablolar, duvar kilimleri sizi bir an eski zamanlara götürüveriyor. Nostaljik anılar uyandırıyor bu semt.

 

Bazı eşyaların geçmişine çok yeni kalsam da televizyonda izlediğimiz eski Türk filmlerinde birçok eşyayı çoğumuzun gördüğü de bir gerçektir. “Eskiye rağbet olsa bitpazarına nur yağardı” diye söylemiş atalarımız. Neden eskiler bu sözü söylemişler bilemem; ama buradaki eskilere sanki nur yağmış gibi… Eğer yolunuz düşer de giderseniz, ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

 

Peki, bu kadar anlattın bu semte nasıl gidilir, diyeceksiniz. Ondan da kısaca bahsedeyim. Aslında ben de tam olarak nasıl gidileceğini bilmiyordum. Sağ olsun akıllı telefonlar artık bir yere nasıl gideceğinizi size anlatıyor. Kaybolmanıza dahi izin vermiyorlar.

 

Çukurcuma Beyoğlu sınırları içerisinde yer alıyor. Denize bakan bir yamaç üzerinde konumlandırılmış bir semt. Çukurcuma’ya inerken dik yokuşlardan iniliyor ve bu yokuşlardan inerken seyrine doyum olmaz İstanbul manzarası görebiliyorsunuz.

 

Beşiktaş’tan ya da Taksim’den buraya ulaşabilirsiniz. Ben Taksim istikametini tercih ettim yokuş çıkmak istemediğimden dolayı. Galatasaray Lisesi’nin hemen yanından aşağı inan sokaktan yürüdüğünüzde Fransız Sokağı’na ulaşacak, bu yoldan ilerlediğinizde Çukurcuma’ya varmış olacaksınız. Gezmeyi düşünen arkadaşlarıma şimdiden iyi geziler diliyorum.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop avukat sinop ceza avukatı