reklam
reklam

IHLAMUR KASIRLARI

Köşe Yazarı: BAŞAK ERTEKİN   Eklenme Tarihi: 9 Haziran 2021, Çarşamba - 09:14   Okunma Sayısı: 16649

Beşiktaş, Yıldız ve Nişantaşı yamaçları arasında kalan Ihlamur Vadisi, tarihi kaynaklardan anlaşıldığına göre 18’inci yy’dan 20’nci yy başlarına kadar içinden Fulya Deresi’nin aktığı, ıhlamur ve çınar ağaçlarının gölgelediği yeşillikler içinde bir mesire idi.

 

Kasrın ilk ortaya çıkışı

 

Bugün kasırların yer aldığı vadinin ilk bölümü Sultan III. Ahmet (1703-1730) döneminde tersane eminlerinden Hacı Hüseyin Ağa2ya ait bağ iken devlet hazinesine katılarak padişaha ait bir hasbahçeye dönüştürülür.

Yıldız’a doğru yükselen ikinci bölümünde Sultan III. Selim (1789-1807) ile Sultan II. Mahmut’un (1808-1831) kemankeşlerle birlikte atış yarışmaları yaptıkları günümüze ulaşan bazı nişan taşlarından anlaşılmaktadır.

 

Nişan taşları ve atışlar

 

Bu nişan taşlarının üzerinde sultanların su dolu testilere yaptıkları atışların mesafeleri, dereceleri ve tarihleri yazılıdır. Sultan Abdülmecit (1839-1861) döneminde vadinin “Muhabbet Bahçesi” denilen üçüncü bölümü de eklenerek ağaçlandırma ve setli düzenleme çalışmaları yapılır. Fransız şair Lamartin, 1846’da sultanın konuğu olarak ağırlandığı Ihlamur semti ve çevresini şöyle tasvir ediyor:

 

“… Binanın karşısındaki bahçede güzel yemiş ağaçlarıyla bu vadiye ismini veren büyük ıhlamurlar vardı. Köşke çıkan üç basamaklı merdivenin önünde yasemin dallarını aşamayan küçük bir fıskiye, tatlı bir şırıltıyla mermer havuza dökülüyordu. Ihlamur Köşkü, padişahın en sevdiği köşktür, burada dinlenir ve burada mütalaa eder…”

 

Sonradan yapılan ilâveler

 

Lamartin’in sözünü ettiği bu mütevazı bağ köşkünün yerine Sultan Abdülmecit, 1849-1855 yıllarında iki kasır yaptırır ve buraya “ferahlık, tazelik, neşe, sevinç” anlamlarına gelen Nüzhetiye adını verir.

Sultan Abdülaziz (1861-1876) döneminde hasbahçede zaman zaman çeşitli eğlenceler ve pehlivan güreşleri düzenlenirdi. Sonraki yıllarda padişah ve ailesinin gezileri için uğrak yeri olmaya devam eden Ihlamur Kasırları, Cumhuriyet’in ilanından sonra TBMM tarafından 1951’de İstanbul Belediyesinin kullanımına verilmiş ve Tanzimat Müzesi olarak düzenlenmiştir.

 

Merasim Köşkü

 

Merasim Köşkü, giriş salonu, salonun iki yanındaki birer oda, ön cephede Barok çizgiler taşıyan merdiven ilginç kabartmalarıyla çarpıcı bir mimarlığa sahiptir. Kasrın iç süslemelerinde 19’uncu yy Osmanlı sanatında tercih edilen Batılı dekorasyon anlayışına uygun bir süsleme programı tatbik edilmiştir. Avrupa’nın çeşitli üslûplarındaki mobilya ve döşeme öğeleriyle belirli bir bütünlük sağlanmıştır.

Maiyet Köşkü ise orta sofaya açılan köşe odalarından oluşan mekân düzenlemesiyle geleneksel bir şema sergiler. Odaların duvarları farklı renklerde mermer görünümü veren stuko ile kaplanmıştır.

 

Ziyaretler

 

Kasrı gezmeye giderken fotoğraf makinesi, kamera ve cep telefonunun mutlaka yanınızda bulunsun. Bazı yerlerde çekim yapılmasına müsaade edilmiyor.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop emlak sinop pansiyon sinop günlük kiralık daire sinop web tasarım güneş paneli güneş enerjisi güneşten elektrik üretme