reklam
reklam

İşkembe Çorbasının Faydaları

Köşe Yazarı: CEVDET ÇETİN   Eklenme Tarihi: 2 Ocak 2021, Cumartesi - 10:04   Okunma Sayısı: 150112

İşkembe çorbası bize Balkanlardan gelmiştir. Türklerin yaşadığı Avrupa ve Asya’nın pek çok bölgesinde de işkembe çorbası çok sık tüketilmektedir. İşkembenin çorbası dışında tuzlama işkembe, işkembe kavurması, terbiyeli işkembe çorbası, kelle-paça, soba üzerinde pişirilen işkembe gibi çeşitler de vardır. Haftada 2-3 kez işkembe çorbası tüketilmelidir.

Yemekten önce bir kâse sade ve az baharatlı ve acılı işkembe çorbası içmek, mideyi rahatlatacak ve sindirimi kolaylaştırıcı bir etki yapacaktır. Çorbadan sonraki tüketeceğiniz yemeklerin de aşırı yağlı olmamasına dikkat etmenizi öneriyorum. Ayrıca mide rahatlaması için yemekten sonra bir adet orta şekerli kahve içmek de mideyi rahatlatmada yardımcı olacaktır. İşkembe çorbasının çok çeşitli faydaları da bulunmaktadır. Bunlar;

1.İşkembe çorbasında bulunan çinko, bağışıklık sistemini güçlendirici bir etki yapar ve hastalıkları engeller. Sirke ve limon eklenmesi lezzet katacağı gibi işkembe çorbasının, bağışıklık sistemini güçlendiren etkisini daha da arttıracaktır. Kış aylarında meydana gelen grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Bu hastalıklara yakalananların da iyileşme sürecini hızlandırır. İçerisinde yüksek miktarda protein bulunduğu için ufak ve gelişmekte olan çocuklar için faydalıdır. Ayrıca işkembe çorbası içerdiği malzemelerden dolayı bir enerji verir.

2.İşkembe çorbası kolesterolü düzenleyici bir etki yapar. Lesitin maddesi vardır. Bu madde yararlı kolesterol olarak bilinen HDL’yi yükseltir ve zararlı kolesterol olan LDL’yi düşürür.

3.Kanser hücrelerinin bölünmesi ve çoğalmasını engellemek için bol miktarda işkembe çorbası içerek gerekli antioksidanı alabilirsiniz. Böylece kansere sebep olan serbest radikallerin kontrolsüz bir şekilde bölünmesine engel olunmuş olacaktır. Antioksidanlar bu görevini kanser hücrelerinin zar yapısını bozarak gerçekleştirir. Kanser hastaları bol miktarda işkembe çorbası içerlerse hastalıktan dolayı ölen yararlı hücrelerin, yapılanmasında olumlu etkileri olduğu saptanmıştır.

4.Sonbahar ve kış aylarında salgın olarak meydana gelen grip hastalığı için işkembe çorbası tavsiye edilmektedir. Protein değerinin yüksek olması, dolayısı ile kış günlerinde vücut bağışıklığınızı arttıracak olmasıdır. Sonuç olarak işkembe çorbası içmek büyüme ve gelişme de etkilidir. Ayrıca kendinizi daha dinç hissetmenizide sağlayacaktır.

5.İşkembenin içerisinde bulunan pepsin maddesi, midenin asidini alarak midenin rahatlamasını sağlar.

6 .Alkol almış birisine işkembe çorbası verilirse, midesindeki alkolün etkisini azaltır ve sarhoşa bir miktar ayıklık verir.

7.İşkembenin bir diğer faydası da cinsel gücü arttırması ve cinsel sağlık vermesidir.

8.Eklem ve romatizma gibi hastalıklara sahip olan kişilere işkembe çorbası tavsiye edilmektedir. Böylece ağrılar azalmaktadır.

 

Değerli okurlarım; işkembenin tüketiminde herhangi bir yan etki bulunmamaktadır. Ancak içerisinde bulunan sarımsak ve benzeri baharatlar tansiyon hastaları için sakıncalı etkiler oluşturabilir. Yükselen kan basıncı ile tansiyon da yükselir ve sağlık açısından tehlikeli durumlar ortaya çıkabilmektedir. O yüzden hassas ve çeşitli rahatsızlıkları bulunan kişilerin(örneğin kalp hastaları, tansiyon yüksekliği olan hastaları) işkembe çorbası tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop emlak sinop satılık daire sinop kiralık daire