reklam
reklam

ADIN YETER !

Köşe Yazarı: SALİH KOÇ   Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2020, Pazartesi - 10:49   Okunma Sayısı: 38674

‘’Kim kime yeter?’’ sorusu yıllardan bu yana hep gündemde kalmayı başarmış bir söz öbeğidir. Siyasi partilerin bazıları, reklam şirketleri, bir amaç adına kurulmuş dernekler, sosyal oluşumlar bile buna benzer söz öbekleri kullanmışlardır. Korona salgının başladığı ilk aylarda devlet yetkilileri ‘’Biz bize yeteriz’’ adında bir kampanya başlatmıştı. Şimdi bir kez daha soralım ‘’Kim kime yeter?’’ Tabi ki bu sorunun yanıtı biraz da izafidir. Kişiden kişiye, sorundan soruna, ortamdan ortama, hatta bakış açısından bakış açısına göre değiştiği gerçeğidir...

Konu memleket olunca tabi ki ‘’biz bize yeteriz’’ yetemezsek bir yerlerde yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Yok, eğer konu döner dolaşır da tarihi şahsiyetlerimize kadar dayanırsa o zaman işin şekli değişir.

‘’Aradan geçse de / Uzunca seneler

Ey Büyük Atatürk! / Adın, hepimize yeter…

 

Dizeler tam olarak da bu soruya doğru yanıttır. Memlekete dair bir sıkıntı mı var? Bir çıkış yolu aramana gerek yok. Yazılmış hazır bir reçete var. O da Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün yaptıkları, yazdıkları, söyledikleridir… İkna mı olmadınız? Çelişki mi var, bu konuda Atamız: ‘’Söylediklerim bilim ile çelişirse, siz bilimi tercih edin’’ diyor. Ömrünün büyük bir bölümü zorluklar içerisinde geçmiş, cepheden cepheye koşmak mı dersin? Yedi düvelle çarpışmak mı?..

Cephede bile kitap okuyan, idam fermanı verilmişken, şer güçlerce her yerde aranırken vatan derdine düşmüş dünyada kaç lider var? Soruyu bir de şöyle soralım. Bütün bu olumsuzluklara rağmen başarılı olmuş dünyada kaç lider var?

Varlığı, yol göstericiliği, az zamanda yaptığı büyük işler ile tüm mazlum uluslara umut olmuş bir liderimiz ve yol göstericiliği varken halen sorunlar yumağı içinde debeleniyor olmamız ‘’miras yedi evlat’’ durumundan başka nasıl izah edilebilir. Mevcut karamsar ortama bakıp da hiç de iyi şeyler yapılmıyor zannetmeyin. Elbette ki güzel şeyler de oluyor…

Sosyal olayları izahta veya kavramada siyah ve beyazdan başka renkler de vardır. ‘’Doğru ile yanlış, güzel ile çirkin, varlık ile yokluk’’ gibi. Örnekleri daha da çoğaltmak elbette mümkün… Derler ki; biri olmadan diğerinin pek de anlamı olmaz.

Konuyu toparlayacak olursak ve memleket sorunlarını çözme konusunda ‘’Kim kime yeter?’’ sorusuna verilecek tek bir yanıtımız vardır. Bu sorunun yanıtı da Mustafa Kemal Atatürk’tür.

Mustafa Kemal Atatürk bize yettiği gibi dünyadaki tüm mazlum uluslara da yeter! Yeter ki; yolundan yürümeyi bilelim!..

                                                                                                                                           Salih KOÇ

                                                                                                     24 Aralık 2020 / Büyükçekmece

 

[email protected]

 

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop emlak sinop satılık daire sinop kiralık daire