reklam
reklam

Dünya Felsefe Gününü Kutluyoruz

Köşe Yazarı: ELİF DOĞAN   Eklenme Tarihi: 25 Kasım 2020, Çarşamba - 11:30   Okunma Sayısı: 104216

Değerli okurlarımız ; her yıl Kasım ayının üçüncü Perşembe günü, Dünya Felsefe Günü olarak kutlanmaktadır. Bu konudaki öneriyse , Türkiye Felsefe Kurumu tarafından getirildiğini ve UNESCO tarafından da kabul edilmiştir. Dünya Felsefe Günü dolayısıyla, ülkemizde bazı üniversiteler ve liseler etkinlikler düzenlemektedir. Son derece memnunluk verici bu etkinliklerin gitgide çoğalması ve felsefenin öneminin daha fazla anlaşılır olması günümüzde daha çok önem kazanmıştır.

1946 yılında resmen yürürlüğe giren Birleşmiş Milletler, Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization: UNESCO), savaş ve çatışmaların ilk çıkış yerinin insan zihni olduğunu belirtir. Dünyamızdaki olumsuz gelişmelerin önce zihinlerde başlaması nedeniyle, UNESCO'nun birtakım ilkeleri yaygınlaştırmayı amaçladığını görüyoruz.

Dünya Felsefe Günü nedeniyle felsefenin gündeme gelmesi önemlidir; çünkü gerek dünyada gerekse ülkemizde felsefeye duyulan gereksinimin arttığını görüyoruz. İnsanlığın karşı karşıya olduğu problemler kadar, ülkemizin kendine özgü problemleri de, olaylara felsefenin ışığında da bakabilmeyi gerekli kılmaktadır. Savaşların ve çatışmaların bitmek bilmediği, savaş tacirlerinin her türlü yolu ve yöntemi kullanmaktan çekinmedikleri günümüz dünyasında barış, özgürlük, insan hakları, insanın onuru ve değerlerin savunulmasında felsefenin temellendiriciliği ve aydınlatıcılığı büyük önem taşımaktadır. Yaşadığımız dünyayı daha iyi, daha insancıl bir dünyaya dönüştürmede ve uygarlık maskesiyle gizlenmeye çalışılan modern barbarlıklara başkaldırmada felsefenin işlevi yaşamsal bir önem taşımaktadır.

Dünya Felsefe Günü dünya problemlerine felsefe ile de bakabilme bilincinin yaygınlaştırılmasında önemli bir işlev oluşturacaktır. Böyle bir günün saptanmasında Uluslararası Felsefe Kurumları Federasyonu'nun çok değerli çabaları olmuştur. Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’nin başkanı olduğu Türkiye Felsefe Kurumu sözü edilen federasyonun aktif bir üyesidir. Türkiye Felsefe Kurumu bir sivil toplum kuruluşu olarak, gerek ülkemizde gerekse dünyada felsefe ve insan hakları bilincinin yaygınlaştırılması konusunda önemli sorumluluklar üstlenmiştir.

Değerli okurlarım; Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’nin yaşam öyküsü çok anlamlı ve önemlidir. Prof. Dr. İoanna Kuçuradi hocamız, 4 Ekim 1936'da, İstanbul'da, Rum bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1954'te Zapyon Rum Lisesi'nden, 1959'da İstanbul Üniversitesi felsefe bölümünden mezun olduktan ve Prof. Dr. Takiyettin Mengüşoğlu'nun asistanı olarak bu bölümde göreve başlamıştır.

Kuçuradi, 1965'te hazırladığı "Schopenhauer ve Nietzsche'de İnsan Problemi" başlıklı tezle doktor olduktan sonra 1965-1968 arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde görev yaptı. 1970'te doçent, 1978'de de profesör oldu. 1983’te Uluslararası Felsefe Kuruluşları Federasyonu FISP'in yönetim kuruluna seçildi ve 1988-1998 arasında genel sekreter, 1998-2003 yılları arasında da federasyon başkanlığını yürüttü. Kuçuradi hocamız bu federasyonun onursal başkanıdır. 1969'da Hacettepe Üniversitesi'nde felsefe bölümünü kuran ve 2003 yılında emekli oluncaya dek bölümün başkanlığını yapan Prof. Dr. İoanna Kuçuradi hocamız,1997'den beri Maltepe Üniversitesi'nde İnsan Hakları ve Felsefesi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin yöneticiliğini yapmaktadır ve bu merkez bünyesinde kurulan UNESCO kürsüsünün başkanıdır. Günümüz Maltepe Üniversitesi'nde görev yapmakta olan hocamızın çok sayıda felsefe üzerine önemli çalışması ve kitabı bulunmaktadır. Böylesi değerli bir hocamızın ülkemizde de az tanınıyor olması üzücüdür. Prof. Dr. İoanna Kuçuradi hocamıza, derin ve içten saygılarımızı iletiyorum.

Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi hocamızın Dünya Felsefe Günü’yle ilgili bu seneki mesajında 2020’yi ve hatta sonraki yılardan da dünyayı hem sosyal, hem ekonomik hem de toplumsal yönleriyle etkileyen Koronavirüs salgınıyla, son olarak İzmir’de yaşadığımız deprem felaketlerine atıfta bulunuyor.

Biz de sizlere Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi hocamızın 2020 Dünya Felsefe Günü mesajını sizlerle paylaşıyoruz.

“Uyanık gözlerle dünyaya bakmaya başladığımdan beri gördüğüm belki de en zor yılı yaşıyoruz.

İnsan eliyle afetlere dönüştürülen doğa olayları karşısında, yaptıklarıyla insanlığımızı bize hatırlatan insanların yanında, “fırsattan istifade” etmek peşinde olan insanlar, pandemiyle savaşmak için getirilen bazı kısıtlamaları sözüm ona “özgürlük” adına protesto eden kalabalıklar, “zelzeleyle konuştuğunu ve bu konuşma sayesinde zelzelenin durduğunu” internette paylaşanlar, acaba neyin belirtileridirler? Ya da: “kıymetli zamanınızı kendinize saklayın, tezinizi/ödevinizi biz yazalım” şeklinde, cehaletin yol açtığı şaşırtıcı rahatlıkla reklam verenler ve bunu doğal karşılayanlar; tweet’lerle uluslararası siyaset yapmayı alışkanlık haline getirenler, dünyanın bugünkü durumu hakkında nelere işaret oluyor?

Bunlar ve sizlerin ekleyebileceği başka birçok yaygın anlayış ve davranışlar, yapılanlar arasında etik değer farkı görememenin –yani “ne olsa, olur”un geçerli olmasının– ve tüketim toplumunun “siz çok önemlisiniz”, başka bir deyişle “müşteri olarak çok önemlisiniz” diyerek kişilerin bencilliğini okşayan reklamlarının ve başka bu gibi olguların hem sonuçları hem de belirtileri olarak görünüyor.

Bu durum karşısında, insanların insan olma bilincini kazanmalarına yardımcı olmak, insan olmanın herbirimize yüklediği sorumluluğu ve gerektirdiklerini insan olan herkese hatırlatmak en başta felsefeye ve eğitimine düşüyor.

Bu yıl bu olağandışı koşullarda 18.sini kutladığımız Dünya Felsefe Günü hepimize kutlu olsun.”

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam