reklam
reklam

Plaj'da hentbol heyecanı

Eklenme Tarihi: 20 Haziran 2024, Perşembe - 08:26   Okunma Sayısı: 67667
Kalamış Plaj Sporları Sahası’nda bu yıl ikincisi düzenlenen Plaj Hentbolu Turnuvasında büyük heyecan yaşanırken, erkeklerde Marmara Üniversitesi, kadınlarda ise Cent Koleji birinciliği elde etti.

Yaz aylarının en sevilen plaj sporu aktivitelerinin başında gelen Plaj Hentbolu heyecanı, Kalamış Plaj Sporları Sahası’nda düzenlenen organizasyon ile spor severlerle buluştu. 2024 Paris Olimpiyatları'nda gösteri sporu, 2028 Los Angeles Olimpiyatları’nda ise ilk kez olimpik spor olarak yer alacak Plaj Hentbolu Türkiye’de ve dünyada oldukça popüler hale gelmeye başladı. Bu ilgiye sessiz kalmayan Kadıköy Belediyesi, Türkiye Hentbol Federasyonu İstanbul İl Temsilciliği, Defne Spor Kulübü ve Çekmeköy Rotary Kulübü işbirliği ile İstanbul'da ikinci kez plaj hentbolu turnuvası düzenlendi. Kalamış Plaj Sporları Sahası’nda düzenlenen organizasyonun ilk gününde Genç Takımlar Kategorisinde Gedik Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Kültür Üniversitesi plaj hentbolu erkek takımları mücadele etti. Dostluk havasında geçen turnuvada Marmara Üniversitesi iki rakibini de setlerde 2-0 mağlup ederek birinciliği kazandı. İkinci ise shoot-out sonrasında Kültür Üniversitesi'ni 2-1 yenen Gedik Üniversitesi olurken, Kültür Üniversitesi turnuvayı üçüncü tamamladı. Kalamış Plaj Hentbol Turnuvası’nın ikinci gününde Kadın Hentbol Kulüpleri sahne aldı. Cent Koleji, Bostancıspor ve Avcılar 1903 takımlarını 2-0 mağlup etti. Defnespor'u da shoot-out sonrasında 2-1 mağlup eden Cent Koleji turnuvayı birincilikle bitirdi. Bostancı ve Avcılar 1903 takımlarını 2-0 ile geçen Defne ikinciliği kazanırken, Bostancıspor önünde shoot-out ile 2-1 galip gelen Avcılar 1903 üçüncü oldu. Bostancıspor ise günü dördüncülük ile tamamladı. Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen Kalamış Plaj Hentbol Turnuvası’na yine Kadıköy Belediyesi ev sahipliği yapmıştı. Avrupa'da sürekli gelişen plaj hentbolunda Kadıköy merkez olma ve hentbol turnuvalarını bir gelenek haline getirerek ilgiyi arttırma yolunda yürüyor. Kadıköy Belediyesi, Türkiye Hentbol Federasyonu ve Defne Spor Kulübü'nün düzenlediği turnuvaların izleyen yıllarda büyüyerek devam etmesi planlanıyor. Kadıköy Belediyesi Kadıköy'ü tüm sporlar ve sporcular için bir merkez haline getirme yolunda çalışmalarına devam ediyor.

Defnespor da turnuvaya katıldı

Defne Spor Kulübünün, Kadıköy Belediyesi ve Türkiye Hentbol Federasyonu ile birlikte düzenlediği “Kalamış Plaj Hentbol Şenliği”nin ikincisi büyük heyecan ve ilgi ile gerçekleştirildi. Teknik koordinatörlüğünü Defne Spor'dan Bedrettin Çakıroğlu’nun yaptığı şenlikte üç erkek ve dört kadın takımı mücadele etti. İlk gün yapılan karşılaşmalarda Marmara, Gedik ve Kültür Üniversitesi erkek takımları karşılaştılar. Rakiplerini mağlup etmeyi başaran Marmara Üniversitesi birinci olurken, Gedik Üniversitesi ikinci ve Kültür Üniversitesi üçüncülük kazandılar. İkinci gün karşılaşmalarında ise Defne Spor kız takımı sahne aldı. Ayrıca, Cent Koleji SK ve Avcılar 1903 takımları yer aldı. Defne Spor U16 takımı da Bostancıspor’u temsil ederek mücadelelere katıldı. Bostancıspor ve Avcılar 1903 takımlarını 2-0 mağlup eden Cent Koleji SK, Defne Spor'u shoot-out sonrasında 2-1 yenerek günü birincilikle bitirdi. Bostancı ve Avcılar 1903 takımlarını 2-0 ile geçen Defne Spor ikinciliği kazanırken, Bostancıspor önünde shoot-out ile 2-1 galip gelen Avcılar 1903 üçüncü oldu. Bostancıspor ise günü dördüncülük ile tamamladı. Gün sonunda Dudulluspor sporcuları, kadınlar plaj futbolunda, İstanbul’da ilk kez gerçekleşen bir gösteri maçı yaptılar. Şenliğin ardından, katılımcılara madalyalarını Kadıköy Belediye Başkanı Mesut Kösedağı takdim etti.

Plaj Hentbolu artık Olimpik Spor

2024 Paris Olimpiyatları'nda gösteri sporu, 2028 Los Angeles Olimpiyatları’nda ise olimpik spor olarak yer alacak plaj hentbolu, Türkiye’de gençler için popüler spor branşlarından biri olmaya aday.  Kadıköy Belediyesi de dünyada son yıllarda popüler olmaya başlayan plaj hentbolunu gençlere tanıtmak ve sporculara destek olmak için kolları sıvadı. Kadıköy Belediyesi, Türkiye Hentbol Federasyonu,Çekmeköy Rotary Kulubü ve Defne Spor Kulübü ile birlikte Kalamış Spor Kompleksi’nde Plaj Hentbolu Şenliği düzenledi. Profesyonel antrenörlerin de katıldığı etkinlik, plaj hentboluyla ilgili gerçekleştirilen antrenmanlar ve eğitimler ile başladı. Etkinliğin ikinci bölümündeyse 16 yaş kız takımları arasında dostluk maçları oynandı. Bu etkinlik ayrıca 2024 yılında Türkiye’yi Avrupa Şampiyonası’nda temsil edecek 16 yaş grubundaki sporculara yönelik ilk turnuva oldu.

İlk senesinde çok ses getirmişti

Kadıköy Belediyesi, Türkiye Hentbol Federasyonu İstanbul İl Temsilciliği, Defne Spor Kulübü ve Çekmeköy Rotary Kulübü işbirliği ile İstanbul'da ilk kez gerçekleştirilen plaj hentbolu altyapı şenliği Kalamış Plaj Sporları Sahası’nda büyük ilgiyle karşılanmıştı. Organizasyona Defne Spor Kulübü dışında Modaspor, Çatalca Belediyesi ve HAI SK takımlarından 2008 ve daha küçük doğumlu, 60'ın üzerinde kız çocuğu sporcu katıldı. Sporcu çocuklar organizasyon süresince hem plaj hentbolu hakkında usta öğreticilerden eğitim aldı hem de kendi aralarında maçlar yaptı. U16 milli takımı havuzu için genişletme amacı da taşıyan şenliğin açılışına Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve Hentbol Federasyonu yetkilileri de katılmıştı.

Plaj Hentbolu Kurallar

Plaj Hentbolunda, takımlar 8 kişiden oluşur. Oyun başlangıcında en az 6 oyuncu sahada bulunmalıdır. Oyuncu sayısı 4'ün altına düşen takım mağlup ilan edilir. Top elde 3 sn. kalabilir. Bir kereye mahsus, top yere tamamen bırakılıp 3 sn. içinde tekrar alınabilir. Topa plonjon, rakibi tehlikeye atmaksızın, serbesttir. Oyun süresi 10 dakikalık 2 devre vardır. Devre arası 5 dakikadır. Her devrenin bir galibi vardır. Her iki devreyi de kazanan takım galip gelir. Devrelerdeki eşitlik halinde "altın gol" uygulanır. Devreler 1-1 olursa "kaleciyle 1'e 1" uygulanır. Atışlar, rakibin kale alanı çizgisine en az 1m. mesafeden kullanılır. Açık bir gol şansı kurallara aykırı biçimde engellendiğinde 6 m. atışı kullanılır. Tard cezası alan oyuncu sahayı terk eder. Top el değiştirdiğinde cezalı oyuncu sahaya dönebilir. 2. tard cezası beraberinde diskalifiye kuralı uygulanır. Sıradan goller 1 puan değerindedir. Göze hitap eden goller 2 puan değerindedir. Kaleciyle 1'e 1; iki kaleci ve 1 oyuncu ile uygulanır. Her takım 5 atış kullanır kaleciler kendi kale çizgilerinde dururlar. Oyuncu kendi kale alanı çizgisiyle kenar çizgisinin kesiştiği noktada durur. Oyuncu kendi kalecisine pas verir. Kaleciler artık hareket edebilirler. Topa sahip hücum kalecisi kendi kale alanında kalmalıdır. Kaleci gol atmaya çalışabilir, kendi oyuncusuna pas verebilir ve oyuncu gol atmaya çalışabilir. Paslaşmalarda top yere değemez. Hücum takımı kuralları çiğneyemez.

Dünyanın yükselen yıldızı

Türkiye Hentbol Federasyonu ile birlikte organize ettiği sokak hentbolunden sonra dünya spor kamuoyunda grafiği yükselmeye başlayan Plaj Hentbolunu yapma kararını 2002 yılında verildi. 2002 yılında İspanya da yapılan Avrupa Şampiyonasına ilk kez Türk Milli Takım davet edildi. Aynı zamanda 2004 yılında yapılan Avrupa Şampiyonasına aday ülke olarak güzel bir tanıtım sunumu hazırlanarak Türkiye Hentbol Federasyonuna gereken destek verildi. 2004 yılında Avrupa Şampiyonası Alanya’da gerçekleştirildi. Avrupa Hentbol Federasyonu'nun (EHF) düzenlediği 2024 Avrupa Plaj Hentbolu Şampiyonası'na katılacak milli takımların rakipleri belli oldu. Türkiye Hentbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, Bulgaristan'ın Varna şehrinde 4-14 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek A Milli Kadın Plaj Hentbolu Takımı, A Grubu'nda İsviçre, Bulgaristan, Hırvatistan, Ukrayna ve Polonya ile eşleşti. A Milli Erkek Plaj Hentbol Takımı ise A Grubu'nda İsveç, Polonya, Ukrayna ve İtalya ile aynı grupta yer aldı. EHF 16 Yaş Altı Plaj Hentbolu Avrupa Şampiyonası'nda mücadele edecek 16 Yaş Altı Kız Milli Plaj Hentbol Takımı ise Hollanda, Norveç, Ukrayna, Hırvatistan ve Slovakya ile C Grubu'nda, 16 Yaş Altı Erkek Milli Plaj Hentbol Takımı ise İspanya, Norveç ve Çekya ile B Grubu'nda mücadele edecek.

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: MURAT İLTER

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam