reklam
reklam

Kaynarca-Pendik- Tuzla Metrosu’nda TBM heyecanı

Eklenme Tarihi: 18 Temmuz 2021, Pazar - 22:17   Okunma Sayısı: 13049
İlk etabının 2023 yılında açılması hedeflenen Kaynarca-Pendik-Tuzla Metrosu’nun 2 kademeli hattaki çalışmaları hızlandıracak TBM ( Tünel Açma Makineleri) cihazını, 53 metre derinlikteki şafta indirilme töreni, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Törene Ekrem İmamoğlu’nun yanı sıra İBB üst yönetimi, İBB Raylı Sistemler Daire Başkanı Pelin Alpkökin ile davetliler katılım sağladılar.

 

İBB Raylı Sistemler Daire Başkanı Pelin Alpkökin “Bu projemiz, Anadolu yakasının bizce en önemli projesi. 2023’te bu hattımızı açıp Sabiha Gökçen hattını, Marmaray'ı, Kadıköy-Tavşantepe'yi ve deniz yollarını Pendik'te birleştireceğiz.”

Törende, ilk konuşmayı İBB Raylı Sistemler Daire Başkanı Pelin Alpkökin yaptı. Göreve başladıklarından beri Anadolu yakasındaki 7’nci TBM cihazını faaliyete geçirdiklerini belirten Alpkökin, şu bilgileri paylaştı:

“TBM, 53 metre derinlikteki şaftta işletilmeye başlayacak. Daha önce başlatmış olduğumuz şaftlardan biraz farklı. Bunun da sebebi; 2017’de başlayıp sonra durdurulan bu hattı, biz, tekrardan 2020’de buraya 120 milyon kredi bulup başlattığımızda, önümüze koyduğumuzda bu projenin, yer teslim problemleri ve diğer sıkıntılardan dolayı uygulanabilir olmadığını görmemiz. Dolayısıyla hızlıca proje revizyonlarına girip, Pendik'ten işletilmesi planlanan bu TBM'leri Kaynarca'ya aldık. Bu projemiz, Anadolu yakasının bizce en önemli projesi. Biz, bugün ‘ilk etap’ diye adlandırdığımız, Sabiha Gökçen Havalimanı'na bakanlığımızca yapılan hattı, Kadıköy-Kartal- Tavşantepe ile Marmaray hattına ve Pendik’te deniz yollarına bağlayan, 4,9 kilometre olmasına rağmen, Anadolu yakasının en önemli entegrasyon hattının TBM'lerini başlatıyoruz. Bir diğer deyişle; kentsel ulaşım etkisi açısından bu 4,9 çok çok önemli. 2023’te bu hattımızı açıp Sabiha Gökçen hattını, Marmaray'ı, Kadıköy-Tavşantepe'yi ve deniz yollarını Pendik'te birleştireceğiz.”

 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “ İstanbul'da, ‘Ulaşım sorununu tümden çözerim’ diyen bir sistem mümkün değil. Dünyanın hiçbir yerinde değil. Önemli olan; böylesi büyük kentlerde, süreci en doğru bir biçimde kurgulayıp, en az zaman kaybıyla insanların şehirde daha çok vakit geçirmelerini sağlayan bir sistemi sürece katmak ve verimli kullanmak.”

Konuşmasına İstanbul’un ulaşım konusuyla her zaman meşgul olan bir kent olduğunu belirterek başlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ise , “İstanbul'da, ‘Ulaşım sorununu tümden çözerim’ diyen bir sistem mümkün değil. Dünyanın hiçbir yerinde değil. Önemli olan; böylesi büyük kentlerde, süreci en doğru bir biçimde kurgulayıp, en az zaman kaybıyla insanların şehirde daha çok vakit geçirmelerini sağlayan bir sistemi sürece katmak ve verimli kullanmak kenti” dedi ve “Bu anlamda da bizim gibi kentlerin ulaşımdaki en önemli ayağı metro imalatı, raylı sistemler. O bakımdan İstanbul'da bu işe ayrı bir önem veriyoruz. İstanbul'un bu planlamadaki önündeki en önemli engel, belki de İstanbul'un ne yazık ki şehir planlamasıyla ilgili yanılgıları. Yani bir yol haritasının olmayışı” ifadelerini kullandı.

 

 

“İstanbul şehrinin geleceğini, değişmez kurallar metnine dönüştürmemiz lazım. İstanbul sağından, solundan, göbeğinden, saçından, başından çekip, çekiştirilecek bir şehir değildir”

İBB Meclisi’nin 2009 yılında oy birliğiyle aldığı “1/100.000’lik plan” kararında, “İstanbul, asla 15 milyonu aşmamalı” tarifinin yapıldığını belirten Başkan İmamoğlu, “Sadece 12 yıl sonra, neredeyse bugünün İstanbul'u, var olan inşaat düzeniyle yapılaşmış, -yapılacak demiyorum bakın- yapılaşmış haliyle, 21-22 milyona yakın insanı şu anda yaşatacak bir yapı stokuna sahip bir kent. Dolayısıyla İstanbul'un bugününü ya da yakın bir zamanını planladığı noktada, aynı zamanda geleceğiyle ilgili de değişmez çok net kararları almakla yükümlüdür. İstanbul şehrinin geleceğini hep birlikte, tümden, kararlı bir biçimde, tabiri caizse bir değişmez kurallar metnine dönüştürmemiz lazım. İstanbul sağından, solundan, göbeğinden, saçından, başından çekip, çekiştirilecek bir şehir de değildir. İstanbul şehri; ortak akılla, bütün kurumların aynı masada buluştuğu, birleştiği bir anlayışla tasarlanmalı, prensip kararları alınmalı ve şimdiden 2050, 2100 tarihlerinde nasıl bir İstanbul'da yaşayacağımızı ortaya net olarak koymalıyız” diye konuştu.

Bu anlamda da çok ciddi çalışmalar yürüttüklerini söyleyen İmamoğlu, “Başta İstanbul Planlama Ajansı kurumumuzla olmak üzere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bütün kurumlarıyla, bütün paydaşlarıyla ve hatta katkı sunmasını arzu ettiğimiz tüm kamu, kurum ve kuruluşlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, siyasi partilerle çalıştaylar, buluşmalar yaparak, süreci İstanbul kentine, İstanbul halkına anlatmak ve hep birlikte karar verip, bu yolculuğu bir nevi karar metnine dönüştürmek arzusundayız. Bunu hızlıca bitireceğiz. Ve İstanbul'un bu yolculuğundan hepimiz haberdar olacağız” dedi.

İstanbul’un, dünyada aynı anda en çok raylı sistem inşa eden şehir haline geldiğinin altını çizen İmamoğlu, “Bu değerli bir başarıdır. 10 hatta birden bu çalışmaları sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

“Yüzde birin bile çok altında başlama oranıyla devraldığımız ve hızlıca süreci başlattığımız bir şekilde firmalarımızla da bu süreci en doğru şekliyle planlayarak, şu anda hızlı bir ilerlemeyle baş başayız. Bugün de TBM kazıya başlıyor. Yakın zamanda da ikinci TBM'i devreye alacağız.”

Öte yandan, 4,9 kilometrelik Pendik-Kaynarca hattının 2023’te, 9 kilometrelik Kaynarca-Tuzla hattının da 2024’te hizmete açılacağının müjdesini veren Ekrem İmamoğlu, söz konusu projeler içen buldukları finansmanla ilgili bilgiler paylaştı. Finans bulma konusundaki başarılarını aktaran İmamoğlu, konu hakkında şunları söyledi:

“Bu aslında yerel yönetim ciddiyetine, bir kamu finansmanını yönetme sorunluluğuna sahip şekilde hareket ettiğimize dair önemli bir göstergedir. Kurumsal yapımızda şeffaflığa, hesap verebilirliğe ve sağladığınız o güvenle beraber her türlü başarıyı elde edebilirsiniz bakışına sahibiz. Halka sözünü verdiğiniz projeleri, bu şekilde eğer yola çıkarsanız, başlayamamış ya da yüzde birle bile değil, bırakmış bir halde değil süreci yürüten bir kurum haline dönüştürürsünüz. Yüzde birin bile çok altında başlama oranıyla devraldığımız ve hızlıca süreci başlattığımız bir şekilde firmalarımızla da bu süreci en doğru şekliyle planlayarak, şu anda hızlı bir ilerlemeyle baş başayız. Bugün de TBM kazıya başlıyor. Yakın zamanda da ikinci TBM'i devreye alacağız. Emeği geçen bütün arkadaşlarıma, teknik arkadaşlarıma, yol arkadaşlarıma ve yüklenici firmalarımızın iş birliğine teşekkür ediyorum.”

 

Kaynarca - Pendik – Tuzla ve Pendik-Kaynarca Metro Hatları Hakkında

2 bağımsız metro hattından oluşan, 2017’de başlayan ve fiziki ilerlemesi binde 2 aşamasındayken 2018’de ödenek yetersizliğinden duran hatla ilgili olarak Ekrem İmamoğlu başkanlığındaki yeni İBB yönetimince finansman bulunarak, Kaynarca - Pendik - Tuzla metro hattındaki imalatı, bulunan finansmanla Şubat 2020’de yeniden başlatıldı. İBB, durmuş metro yatırımlarından olan söz konusu iki hattın finansmanında kullanmak üzere, 8 Kasım 2019’da, Fransız Kalkınma Ajansı’ndan 86 milyon Euro kredi sağladı. Şubat 2020’de temin edilen bu kredi ile hatlardaki çalışmalar yeniden başlatıldı. Aralık 2020’de gerçekleştirilen Eurobond ihracı ile de projeye 34 milyon Euro’luk daha finans katkısı sağlandı.

Hattın 9,10 kilometrelik 7 istasyonlu olan Kaynarca - Pendik - Tuzla metro hattı, Tavşantepe İstasyonu’nda Kadıköy - Kartal - Tavşantepe Metro Hattı ile Pendik ve Tuzla İstasyonu’nda Halkalı - Gebze Marmaray Hattı ile Kaynarca İstasyonu’nda Kaynarca Merkez - Pendik Sahil Metro Hattı ile entegre olurken, hattın 4,9 kilometrelik 2 istasyonlu Pendik-Kaynarca Metro Hattı da Pendik Çarşı İstasyonu’nda Halkalı - Gebze Marmaray Hattı ve Pendik Tren Garı ve Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatlarıyla entegre olacak. Kaynarca - Pendik - Tuzla metro hattının 2024’te Pendik-Kaynarca Metro Hattının ise 2023’te açılması için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Hatla beraber devam eden Sabiha Gökçen Havalimanı - Fevzi Çakmak istasyonları arasındaki bölümünse Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından inşaatı devam ediyor. İnşaatın 2022’nin ilk çeyreğinde tamamlanarak, hattın yıl içinde hizmete alınması içinse çalışmalar devam ediyor.

 

 

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: YİĞİT CİGERLİ

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop emlak sinop pansiyon sinop günlük kiralık daire sinop web tasarım güneş paneli güneş enerjisi güneşten elektrik üretme