reklam
reklam

Cumhuriyet’in 100’üncü Yılında Bilim İnsanları “DÜNYAYI AYDINLATAN YILDIZLAR” Minyatür Sergisi

Köşe Yazarı: BAŞAK ERTEKİN   Eklenme Tarihi: 31 Ekim 2023, Salı - 23:08   Okunma Sayısı: 111043

Açılış: 28 Ekim 2023 Saat: 14.30

Sergi 25 Ekim – 3 Kasım Tarihleri Arasında Ziyarete Açıktır.

Adres: Tepe Nautilus AVM Acıbadem Fatih Sokak No: 1 Kadıköy - İstanbul

 

Bilgi güç kaynağıdır. (Bacon)

Kişiyi uzun süreli deneyimler aydınlatır. (Galen)

Göz zihinden daha az hata yapar. (Leonardo da Vinci)

 

Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılında tertiplenen çeşitli etkinlikler, yurdun dört bir yanında halkımıza sunulmaktadır. Müzikal alanda marş besteleme çalışmalarıyla başlayan aktiviteler, resim, tiyatro, yontu, gazete yazıları, kitaplar, arşiv araştırmaları, okulların ve askeri birliklerin gösterileri ve minyatür çalışmaları gibi alanlarda da yer bulmaktadır.

Minyatür çalışmalarında 21 sanatçı tarafından üretilen 30 eser sergiye konulmuştur. Eserlerin sahipleri Cumhuriyet döneminin en önemli bilim insanlarını ve yıldızla dünyasını konu edinmişlerdir.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Halil İnalcık, Burcu Özsoy, Aziz Sancar, Dilhan Eryurt, Gazi Yaşargil, Mehmet Vedat Tek, Asuman Baytop, Mazhar Osman, Sabiha Gökçen, Oktay Aslanapa, Remziye Hisar, Özlem Türeci ve Uğur Şahin, Fuat Sezgin, Jale İnan, Engin Arık, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Hulusi Behçet, Arsev Eraslan, Vecihi Hürkuş, Süheyl Ünver, Muazzez İlmiye Çığ, Cahit Arf ve Oktay Sinanoğlu.

 

İsimleri ve eserleriyle Türkiye’nin adını dünyaya duyuran bu güzide insanlarımızdan hayatta olanlara tebrik, minnet ve şükranlarımızı sunuyor, hayatlarını kaybetmiş olanlara rahmetler diliyoruz.

Sergiyle ilgili olarak Minyatür Sanatçısı ve Eğitmeni Sn. Leylâ Tepecik açıklamalarda bulunmuş, projenin ortaya çıkış öyküsünü şu şekilde anlatmıştır:

 

Selam Dostlar,

Bu projenin çıkış noktası  geçtiğimiz pandemi döneminde aklıma geldi. Yaşadığımız bu süreç, hepimizin bildiği üzere oldukça zor bir süreçti. Bir dünya vatandaşı ve bir sanatçı olarak bu düşünceyle yola çıktım ve bilim projesi oluştu.

Bilim sadece bu anda önemli olmamıştır. Geçmişte ve gelecekte önemli olmuş ve olacaktır. Bende oluşan bu düşünceler sonucunda projeyi kursiyerlerimle paylaştım. Minyatürlerimizi yaparken geçmişte ve günümüzde yapılmış olan alet, makine ve buluşlar konumuzu oluşturmuştur.

İlk sergimiz olan “Güneş Doğudan Yükselir”in ardından ikinci sergi fikri oluştu; çünkü sonunda Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl kutlaması vardı. Dolayısıyla serginin adı “Cumhuriyetin 100’üncü Yılında Bilim İnsanları Minyatür Sergisi” olarak adlandırılmış oldu.

Serginin adını “DÜNYAYI AYDINLATAN YILDIZLAR” olarak belirledik. Konularını bildiğimizi sandığımız fakat gerçek öykülerini bilmediğimizi fark ettiğimiz olaylar bizde farkındalık oluşturdu.

Minyatür, zamanı ve olayları anlatmak için belgeleme sanatıdır. Minyatürlerin tasarımlarını yaparken eskiye ait ise, o zamanı doğru aktarmasına dikkat edilmesi gerekir. Minyatürlerde el yapımlarında kâğıt boyaması olarak altın akrilik su bazlı boya ve guaj altın yaldız kullanılmıştır.

Teknik olarak tarama noktalama ve şikaf teknikleri kullanılmıştır. İyi bir izlenim bırakacağımıza inanıyoruz. 

 

                                                                                                              

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop avukat sinop ceza avukatı