reklam
reklam

İklim Değişikliğini Nasıl Önleyebiliriz?

Köşe Yazarı: MURAT YILMAZ   Eklenme Tarihi: 5 Aralık 2022, Pazartesi - 13:28   Okunma Sayısı: 29323

Dünyamızda iklim değişikliği diye bir sorunun olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki buna karşı tek tek bireyler olarak neler yapa- biliriz bundan bahsedelim.

Eylül 2018 raporunda dünya iklim uzmanları en ciddi uyarılarda bulunmuştu. Artık iklim değişikliği diye bir olgunun varlığı veya buna insanın neden olup olmadığı değil, buna karşı ne yapmak gerektiği tartışılıyor.

İklim değişikliği küresel bir problem olsa da günlük hayattaki alışkanlıklarımızı değiştirerek bunu önleye- bileceğimiz birçok yöntem var aslında. bir yandan enerji ve para tasarrufu yaparken bir yandan da küresel ısınmayla mücadele edebiliriz. İşte bu yön- temlerden bazıları:  Kullanmadığımız elektrikli aletlerin fişini çekelim.
Televizyon, bilgisayar ve telefon şarj aleti gibi elektrikli cihazlar beklemede olsalar bile elektrik kullanırlar. Bu sebeple fişlerini çekmeyi unut- mayalım. 
Enerji tasarrufu ampul kullanalım. lED, kompakt floresan ampul ve halojen lambalar eski lamba modellerine göre %80’e kadar daha az enerji tüketmekle birlikte %25 daha uzun ömürlüdürler. 
Enerji tasarrufu ürünler alalım. Elektronik bir ürün satın almadan önce ne kadar güç kullandığına dikkat edelim. Enerji tasarrufu bir ürün alarak hem küresel ısınmaya karşı bir adım atmış olur, hem de uzun vadede bütçe tasarrufu yapabiliriz. 
Evimizin ısı yalıtımını güçlendirelim. Düzgün bir yalıtım enerji tasarrufunu önemli ölçüde etkiler. Çift veya üç camlı pencere ya da enerji tasarrufu kapı kullanabiliriz. 
Güneş paneli kullanalım. Çatımıza güneş paneli taktırarak evimizi ve evde kullandığımız suyu güneş enerjisiyle ısıtalım. 
Yürüyelim veya bisiklet sürelim. bu sayede hem enerji tasarrufu yapmış, hem sağlığımızı geliştirmiş, hem de çevreye yardım etmiş oluruz. araba yerine toplu taşıma kullanalım. Yaşadığımız yerde okula ya da işe yürüyerek gitmek mümkün değilse kendi arabamız yerine toplu taşımayı tercih etmek karbon salınımını azaltacaktır. 
Daha az uçalım. uçaklar çok fazla sera gazı salınımına neden olmaktadırlar. bu yüzden mümkün olduğu sürece uçak yerine tren, otobüs veya vapur tercih etmeye çalışalım.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop avukat sinop ceza avukatı