reklam
reklam

Esneklik,

Köşe Yazarı: SONNUR ADA   Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2021, Pazar - 20:27   Okunma Sayısı: 16273

Kendi bakış açısı ve kalıbı dışında olanlara karşı müdahale etmek yerine anlamaya çalışarak, olduğu gibi görüp ortak payda bulabilmektir.

 

Bu daha önceki yazılarımızda sıkça hatırlattığımız gibi, öğrenme ve değişime de açık olmak demektir.

 

Güzellik, doğruluk yanlışlık vb. bütün kavramlar nakış işler gibi işleme tabi tutuldu. 

 

Mesela güzellik... Çok uğraşı gerektirmeden son 30 yıl içinde yavaş yavaş kalıba döküldü, gönüllü kurbanlar tarafından uygulamaya sokuldu. Estetik kavramı algısı şekle sokularak karakteristik güzellik üzerine inşaa edilen ilaç ve kozmetik sektörünün güzellik anlayışı yaygınlaştı.

Soran, sorgulayan akılsal yollara ihtiyacımız var.

 

Yukarıdaki durumun toplumların yapısallığına yönelik yaklaşımıyla, sektörü daha görünmez, her an taraf değiştirecek söylevler üretebilir. Çoğu zaman düşüncenin oluşma sürecine müdahale olacak söylemlerle karşımıza çıkarlar. 

Örneğin, 90’ların başında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı da yapmış eski bir siyasetçinin, “Ben de dahil o dönemlerde bizler İsmet İnönü asker kaçağıdır söylevinin arkasından gittik ve savunduk. İnsanları ikna ettik. Ömrünün üçte ikisi askerlikle geçmiş komutanlık yapmış birisi için.” itirafı bizi düşündür müyor mu? Soru soran ve sorgulayan olursak, gönüllü kurbanlar olmayız değil mi?

 

Esneklik…

İşine gelen doğru ile, işine gelmeyen doğrunun yarattığı figürden kurtarır bizi. Mutlak doğru, mutlak yanlış ve mutlak bakış açılarının kamburundan korur bizi. Bizleri aynılaştırarak şekil vermek isteyen yıkıcılıktan da korur.

Daha öncenin güzelliklerini, günümüzün yenilikleriyle sarmalayalım. 

Artık ne kandıralım ne de kanalım.

Birbirimize yaşarken yaratabildiğimiz cennet kadar iyiyiz.

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop erkek öğrenci yurdu sinop kız öğrenci yurdu sinop kız yurdu arslan pansiyon sinop