reklam
reklam

Keten Tohumunun Fayda ve Zararları Nelerdir -1

Köşe Yazarı: GAMZE YILMAZ   Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2021, Salı - 11:17   Okunma Sayısı: 9721

Kıymetli okurlarım, Ortadoğu ve Mezopotamya’da ilk olarak ortaya çıkan keten, 30-100 cm boyunda mavi çiçekli ve tek yıllık bir kültür bitkisidir. Keten tohumu ise, günümüzde sağlığa faydaları nedeniyle, bilimsel araştırmaların odak noktası olmuş ve ‘süper gıda’ olarak adlandırılmıştır. Sadece bir yemek kaşığı keten tohumunun içerisinde yüksek miktarda protein, lif ve omega-3 yağ asidi vardır. Keten tohumu ayrıca bazı vitamin ve minerallerin zengin bir kaynağıdır.

Keten tohumu diğer yağlı tohumlar gibi yüksek kalori içermektedir. 100 gramlık keten tohumu tüketimi günlük ihtiyacın ortalama %27’sini karşılar. Bunun dışında keten tohumlarının sağlık açısından çok faydası olan diyet lifi içermektedir. Keten tohumunun ayrıca bol miktarda içerdiği diğer vitaminler ve mineraller vücudu başta kanser olmak üzere birçok hastalıktan koruma sağladığı bilim insanlarınca da tespit edilmiştir.

******************************************************************

Keten Tohumunun Yararları

Sindirim Sistemine Faydalı:

Keten tohumu içerdiği diyet lifleri sindirim sistemi için çok faydalıdır. Keten tohumu bol miktarda içerdiği diyet lifleri sindirilmesi zor olan besinlerin daha kolay sindirilmesini sağlar ve bu sindirim sistemin aşırı yorulmasına engel olur. Bu özelliği ile keten tohumu bağırsakların düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Keten tohumunun içerdiği bol miktardaki diyet lifleri ayrıca erkeklerde prostat kanseri kadınlarda ise meme kanserine yakalanma riskini azaltır.

Kalp Sağlığını Korur:

Keten tohumunun diğer bir özelliği ise iyi bir antioksidan olmasıdır. Bu özelliği ayrıca keten tohumunun kolesterolü sağlıklı bir seviyede tutmasını sağlar. Aynı zamanda kan şekerini düzenler. Bütün bu özelliği sayesinde de dolaylı olarak kalp ve damar sağlığını korur. Keten tohumu böylece yüksek kolesterolden ve kan şekerinden kaynaklanabilecek kalp hastalıklarını engeller. Meyve, sebze ve kepekli tahıllar zengin bir diyet depolarıdır. Bu tür besinler de kalp hastalıkları ve felç risklerini azaltırlar.

Metabolizmayı Güçlendirir:

Keten tohumu içinde vücudun genel anlamda düzgün çalışması için gerekli olan B vitamini, manganez ve magnezyumu bol miktarda vardır. Bu vitamin ve elementler yardımıyla genel anlamda vücudun sağlıklı bir şekilde işlevini yerine getirmesini sağlar. Ayrıca kemik ve iskelet sağlığında keten tohumunun oynadığı rol çok fazladır.


 

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop web tasarım sinop erkek öğrenci yurdu sinop kız öğrenci yurdu sinop kız yurdu arslan pansiyon sinop