reklam
reklam

Doğu’da bir Gezgin

Köşe Yazarı: BAŞAK ERTEKİN   Eklenme Tarihi: 5 Nisan 2021, Pazartesi - 11:23   Okunma Sayısı: 63289

Gitar sanatçısı Tudor Anghelescu ile Romen ve Türk Müziğinin Kısa Antolojisi

(25 Mart – 20 Nisan 2021)

 

 

İstanbul "Dimitrie Cantemir" Romen Kültür Merkezi, 25 Mart'tan itibaren, gitarist Tudor Anghelescu tarafından icra edilen, Romen ve Türk folklorunda ”Doğu’ya Özgü Bir Yolculuk” adıyla büyüleyici bir müzik programı başlatıyor.

İstanbul Romen Kültür Merkezi için özel olarak kaydedilen ve klasik gitarın özgün bir düzenlemesiyle on şarkı merkezinin facebook sayfasında ve youtube hesabında yayınlanacaktır.

 

Gezginin rotası

Yerel dinleyecilerinin halk müziğine olan özel ilgisini göz önünde bulundurarak, uzun kültürel diyaloğu vurgulamak amacıyla, yetenekli Romen gitarist Tudor Anghelescu'nun sunduğu hem Romen hem de Türk şarkılar içeren büyüleyici bir program seçtik.

Seçilen müzik parçaları şunlardır: Aseara ți-am luat basma; Bun îi vinul ghiurghiuliu; Joc cadânesc; Suite de cântece bătrânești. Bunların yanı sıra özel bir gitar aranjmanında Türk şarkıları da bulunacaktır: Olmasa mektubun; Hatırla ey peri; Üsküdar`a gideriken; Sigaramın dumanına sarsam; Ben giderim Batum`a; Sevdan olmasa.

Tudor Anghelescu gitar öğretmenidir. Romanya Klasik Gitar Vakfı’nın ve Transilvanya Gitar Derneği’nin üyesidir. Kitarodia Kültür Derneği'nin kurucu üyesidir.

2004 yılında Constantin Stanciu, Mihai Melinescu ve Ciprian Parghel ile birlikte Romanya'daki ilk Tango orkestrasını kurmuş ve Bükreş'te hem El Tango okulunda hem de çeşitli caz kulüpleri ve tiyatro sahnelerinde sayısız konserler vermiştir.

 

Anghelescu’nun işbirliği çabaları

Ruxandra Zamfir, Anca Parghel, Constantin Stanciu, Mihai Melinescu, Ciprian Parghel, Izabela Barbu, Maxim Belciug, Vladimir Pesantez, Yumika Nozaki, Mihail Ghiga gibi klasik müzik ve caz dünyasındaki çeşitli sanatçılarla işbirliği yapmaktadır. Romanya’da Arad, Cluj, Braşov, Constanța, Sibiu, Timişoara gibi şehirlerde, yurtdışında ise Almanya, İsviçre, İngiltere, Dubai, Japonya, İtalya, Fransa, Türkiye, Yunanistan'da sahne aldı.

2009 yılında Mihai Melinescu ile birlikte Güney Amerika müzikleri içeren bir CD çıkardı. 2011 yılında Arjantin tangosunun içeren "Flores del Alma" CD'sini yaptı. 2002 yılında, kısa film dalında Romanya Sinemacılar Birliği Ödülü'nü kazanan Sorin Ilieșiu'nun yönettiği “The Restorer” belgesel filminin müziğini yaptı.

Kazandığı ödüller arasında, Craiova'daki Uluslararası Gitar Festivali'nin özel ödülünü, Sinaia Uluslararası Klasik Gitar Festivali'nin özel ödülünü, Bükreş'teki "Gitar Ustaları" yarışmasında özel ödülünü, Bükreş "Gitar Ustaları" yarışmasında birincilik ödülünü not emek gerekiyor.

 

Türkiye’deki faaliyetler

Tudor Anghelescu, 2012 yılından bu yana Türkiye’de, İstanbul, Biga ve Didim'de düzenlenen çok sayıda geleneksel okçuluk yarışmalarına ve konferanslara katılmaktadır. Bu yarışmalar, geleneği sporla birleştiren, disiplinler arası güçlü karaktere sahiptir, aynı zamanda ulusal kültür, kostüm tarihi, yerel gastronomi ve askeri tekniğinin tarihi olarak yeniden yapılandırma unsurları da içermektedir.

2014 yılından itibaren Bükreş’te tek geleneksel Romen-Türk, iki uluslu okçuluk yarışması olan Șerban Cantacuzino Kupası düzenleniyor ve bu yarışma katılımcılar arasında çok sayıda kültürel alışverişe vesile oluyor.

İstanbul "Dimitrie Cantemir" Romen Kültür Merkezi tarafından başlatılan bu programın ana hedefleri arasında, Romanya klasik gitar okulunun tanıtımı ve orijinal bir uyarlamayla, yerel coğrafya özgünlüğüne adapte edilmiş halk müziği repertuarını kıymetlendirmek yer alıyor.

 

 

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop emlak sinop pansiyon sinop günlük kiralık daire sinop web tasarım güneş paneli güneş enerjisi güneşten elektrik üretme