reklam
reklam

Güzelleşelim Derken Sağlığınızdan Olmayın

Köşe Yazarı: ELİF DOĞAN   Eklenme Tarihi: 3 Nisan 2021, Cumartesi - 10:48   Okunma Sayısı: 23613

Çok kıymetli okurlarım, güzelleşmek ve güzel görünmek hepimiz, özellikle de kadın okurlarımız için çok önemli bir durumdur. Zaten, dışarı çıktığımızda bakımlı olmamız, ,insanların bize olan bakış açısını da önemli ölçüde etkilemektedir. Bunun için birçoğumuzda kozmetik ürünlere yer vermekteyiz. Kozmetiklerin vücudumuza olan zararları da sık sık konuşulmaktadır. Havada, suda, gıdalarda ve özellikle de kozmetiklerde yoğun olarak bulunan kimyasalların tümünü ne yazık ki vücudumuz tam olarak parçalayamamaktadır. Peki, kozmetik ürünlerin zararları nelerdir. Bugün size yapmış olduğum araştırmadan bilgiler paylaşacağım.

Öncelikle kozmetik, ilaç haricinde vücuda uygulanan her türlü ürünü içermektedir. Ruj, makyaj malzemesi, oje kadar en az saç boyası, şampuan, el sabunu, deodorant, güneş kremi ve el losyonları da kozmetik ürünler arasında yer alır. Yapılan bilimsel bir çalışmada orta yaştaki bir erişkinin günde ortalama 9 kozmetik ürün kullandığı ve bunların 126 değişik içeriğe sahip oldukları belirlenmiştir. Yine yapılan bir araştırmada bir rujda 28, bir deodorantta 26 ve bir adet saç spreyinde 23 adet kimyasal yer almaktadır. Tüm bu maddeler vücudumuzda çeşitli dönüşümlere uğrarken çoğumuz bunları herhangi bir endişe duymadan kullanırız.

Öte yandan üreticiler de, bu kimyasalların ve ürünlerinin güvenli olduğunu iddia etmektedirler. Kozmetik kullanıcıları için temel güvenlik basamağı ürünün üzerinde yer alan uyarı yazısıdır. Ancak maalesef, çoğu üreticiler patent gizliliği nedeniyle tüm içeriği listelemezler. Derimiz, vücudumuzun en büyük organıdır. Kimyasalları deri yoluyla almak, onları yutmaktan daha risklidir. Çünkü ağızdan aldığımız maddeler ağız içinde, sindirim sisteminde yıkılmaya başlarken deri yoluyla direk vücuda giren ve hızla dolaşıma karışan kimyasallar, organlara hızla taşınacak ve belki yıllarca buralarda depolanacaktır.

Yine birçok bilim insanının vurguladıkları üzere zararlı kozmetiklerin tanımı, çeşitli ürünlerin günlük kullanımı sonrası bir süre sonra ortaya çıkan sonuçları olarak kabul görür. Bu sonuçlar arasında içerdiği boyalar veya kokular nedeniyle bazı kişilerde gözde sulanma, kızarıklık, deride hassasiyet gibi alerjik reaksiyonlar gelişebildiği gibi; kanser, astım ve doğumsal bozukluklar yer alır. Bazı kozmetikler, bir kez maruz kalmayla herhangi bir hastalık tablosu oluşturmazken; kimyasalın gittikçe artış gösteren etkileri ortaya çıkabilir. Özellikle başta deri, solunum yolu ve sindirim olmak üzere bütün vücut genelinde dağılım ve birikim olacaktır. Eğer vücutta yıkılıp atılma hızı vücuda alınma hızından daha yavaş ise vücut için son derece toksik nitelik taşıyacaktır. Kimyasal hassasiyet ile bağdaştıramadığınız bulgular da görülebilir. Bunların arasında sersemlik, halsizlik, sinirlilik, konsantrasyon bozuklukları veya hafıza uçuşmaları da yer alabilir.

*************************************************************************

UZMANLARDAN KOZMETİK TAVSİYELERİ

1.Herhangi bir ürünü kullanmadan önce mutlaka bir dermatolog veya güzellik uzmanı ile görüşün.

2.Ürünü almadan önce etiketini inceleyiniz.

3.Nelerden sakınmamız gerektiğini ve nedenlerini araştırınız.

4.Kozmetik ürünlerinizi satış döngüsünün hızlı olduğu yerlerden alın ki, raf ömrünü doldurmamış, bayatlamamış olsun. Uzun süre rafta bekletilmiş ürünlerin kanserojenik reaksiyonların gelişme riskini artırır.

5.Toksik olmayan içeriğe sahip ürünlerin markalarını destekleyiniz.

6.Kokulu ürünlerden özellikle gebelerin, bebeklerin ve gelişim çağındaki çocukların sakınması gerekir.

  1. Kişisel bakım ürünlerinizin FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi)  veya AB(Avrupa Birliği) standartlarına uygun olmasına dikkat edin.

8.Alerjik reaksiyon gelişme riskine karşı, ürünü sürmeden önce bir deri testi yapın. Deri testini salgın döneminde olmamızdan ötürü evde de yapabilir, beğenmediğiniz ürünün de mutlaka iadesini veya muadil ürününü talep etmelisiniz.

9.Yatmadan önce yüzünüzdeki makyajı bol su ile çıkarın ki gece boyunca gözenekleriniz açık uyuyun.

  1. Sentetik ürünlerin kullanımını azaltın, doğal ürünleri kullanmaya çalışın. İçlerinde birkaç madde ile bile yeterli etkiyi yapabilenini seçin

11.Kullanım esnasında bakteriyel bulaşın en az olabilecek ambalajlarda olanını tercih edin. Farklı kişilerin kullanabileceği ürünlerin yer aldığı kaptan direk almak yerine bir pamuklu çubuk veya tek kullanımlık aplikatörler, fırçalar ve spatulalar yardımıyla almak için özen gösterin.

 

 

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop emlak sinop pansiyon sinop günlük kiralık daire sinop web tasarım güneş paneli güneş enerjisi güneşten elektrik üretme