reklam
reklam

Korku…

Köşe Yazarı: SONNUR ADA   Eklenme Tarihi: 23 Ocak 2021, Cumartesi - 23:23   Okunma Sayısı: 31574

İçinden geçtiğimiz yıl en çok yaşadığımız duygu. Var olan ile yaratılan korkunun arasında bizim sıkışmamızı isteyenlere karşı geçilen yolun yorgunluğunu taşıyoruz.

 

Düşünmeden inanalım, soru sormadan kabul edelim, üst üste yaptıkları hataları görmezden gelelim mi istiyorlar acaba?

 

Daha mı iyi vatandaşlar olacağız gözlerinde?

 

Basının ağırlıklı olarak okunma öncelikli hazırladığı haberlerin gerçeğinin görünmediği, sunum biçimleriyle yarattıkları kirlenme ile gerçek haberden tamamen yalan haber üretenler de benim için aynı kefede. İkisi de ihtiyaç duyulan haber alma özgürlüğünü sabote ediyor.

 

Salgının toplumlar üzerindeki etkisinden çok bu etkinin kontrol edilme biçimlerindeki farklılıklar benim en fazla üstünde durduğum konulardan biri.

 

Yaklaşık bir aydır Londra’dayım. Salgının toplumsal etkilerini gözlemliyorum. İnsanların çoğunun canının sıkıldığını, alışveriş ve sosyalleşme mekanlarının kapalılığından şikayet ettiğini görüyorum. 

Yani burada insanların şikayeti hayatını sürdürme endişesi değil; karnımı doyuramıyorum ya da faturamı ödeyemiyorum da değil. Daha çok kapalı mekanların yarattığı olumsuzluklar üzerine şikayetler duyuyorum.

 

Deneyimli bir ilkokul öğretmeni öğrencileri için üzüldüğünü, eğitim yılının verimsizliğinin etkileri üzerine düşündüklerini paylaşırken kendi bireysel şikayetini de sordum. Yalnızca  öğrencilerini, okulunu, öğretmen arkadaşlarını özlediğini söyledi.

 

Ofislerin kapalı olmasından dolayı evde çalışan genç bir mühendise akşam 17.30'da işleri bitmemiş olsa da ertesi güne bırakması ve dinlenme saatine özen göstermesi yönünde cesaretlendirdiklerini de biliyorum.

 

 Aynı nedenden farklı sonuçlar yaşanmasının nedenlerini tekrar tekrar soralım. Bize yansıtılan haberlerin partisi, etnik kökeni, dini yok. Bu nedenle söylenenleri araştırmadan inanç geliştirmeyelim.

 

Burada bir meslektaşım her bireyin ne yaşadığının farkındalığına bakmanın her zamankinden daha çok ihtiyacımız olduğunu söyledi. Sanırım artık bugün ne yaşadığımızı göremeyelim diye umut tacirliği yapanları çırılçıplak görmenin zamanı.

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop emlak sinop pansiyon sinop web tasarım güneş paneli güneş enerjisi güneşten elektrik üretme