reklam
reklam

Romanya Ulusal Kültür Günü’nde Violoncellissimo Topluluğu ile Müzik Şöleni Klasikten Çağdaşa

Köşe Yazarı: BAŞAK ERTEKİN   Eklenme Tarihi: 16 Ocak 2021, Cumartesi - 00:06   Okunma Sayısı: 88549

Romanya Ulusal Kültür Günü, müzikli bir filmin yayınlamasıyla İstanbul’da kutlanacaktır. Film, İstanbul Romen Kültür Merkezine ait Facebook sayfası ve Youtube kanalından izlenebilecektir.

 Bu vesileyle, son 15 yılın en ünlü Romen oda müziği topluluklarından birinden olan Violoncellissimo’nun yetenekleri seyircilerin dikkatine sunulacaktır. Bu başarılı Romen topluluğu, bir yıl önce İstanbul’da düzenlenen olağanüstü bir konserde Türk halkının beğenisini kazanmıştır.

 

İstanbul Romen Kültür Merkezi için özel olarak kaydedilen filmde, Violoncellissimo Topluluğu’nun seslendirdiği muhteşem Romen ve uluslararası akorların yanı sıra, usta Marin Cazacu'nun Türkçeye çevrilmiş, altyazılı bir girişimi de yer almaktadır.

 

İstanbul Romen Kültür Merkezi, konser salonlarının kapalı kaldığı mevcut koşullarda, Türk kültür ortamında dinleyicileri ile ilişkilerini sürdürmeyi ve böylece Romanya müzik mirasını, bazı yetenekli ve değerli Romen müzisyenlerini çevrimiçi olarak tanıtmaya devam etmeyi amaçlamaktadır.

 

Violoncellissimo, Romanya'daki genç yeteneklerin tanıtımına yeni bir yol açan ünlü çello sanatçısı Marin Cazacu’nun girişimiyle, ustanın yeni ve eski öğrencileri ile birlikte kurulmuştur.

 

Violoncellissimo

Son 20 yılın en ünlü Romen Oda Müziği Topluluklarından biridir. Topluluk, Oda Müziği ve Romanya’daki genç yeteneklerin tanıtımına yeni bir yol açan ünlü çellist Marin Cazacu’nun girişimi ve öğrencileriyle birlikte kurulmuştur. 2001 ve 2013 yıllarında “George Enescu Uluslararası Festivali”ne katılan topluluk, büyük bir başarıya imza atmıştır.

 

4 Mayıs 2008’de Romen Athenaeum’de düzenlenen “Violoncellissimo” konserine altmış viyolonsel katılmış, 26 Mayıs 2013 ve 11 Temmuz 2018 tarihlerinde aynı yerde düzenlenen diğer iki konserde yüz viyolonsel sahne almıştır.

 

Bu konserler, rekorlar kitabına layık konserler olarak görülmektedir. Son yıllarda Violoncellissimo Topluluğu, Romanya ve yurtdışında düzenlenen önemli kültürel etkinliklerde konserler vermiştir. Bunlardan bazıları; Constantin Brancuşi’nin doğumunun 140. yıldönümü vesilesiyle Paris’te düzenlenen konserdir.

 

İtalya, ABD, Belçika, İspanya, Portekiz, Çin, Makao, Almanya, Avusturya, Fransa, Moldova, Bulgaristan ve tüm Romanya’da düzenlenen konserler, Radyo ve Televizyon kurumları tarafından kayıt edilerek, müzikseverlerin hafızasında uzun süre saklanarak olağanüstü ses ifadeleri olarak yer almaktadır.

 

Topluluğun repertuarı orijinal parçalardan ve transkriptlerden oluşmakta; halk, pop, klasik, çağdaş ve eğlence müzik parçalarını içermektedir. Bu repertuar, en sevilen müzik enstrümanlarından biri olan viyolonselin ifade edilebileceği stilistik çeşitliliğin, teknik ve etkileyici olanaklarını yansıtmaktadır. 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop emlak sinop pansiyon sinop web tasarım güneş paneli güneş enerjisi güneşten elektrik üretme