reklam
reklam

Okullar Ne Zaman Açılacak

Köşe Yazarı: ELİF DOĞAN   Eklenme Tarihi: 12 Eylül 2020, Cumartesi - 11:05   Okunma Sayısı: 42190

Merhaba. Nasılsınız sevgili okuyucularım ? Umarım iyisinizdir. Haftalardır merakla beklenen okulların açılıp, açılmayacağı muamması kısa süreliğine kapanmış görünüyor. Okullar 31: Ağustos’ta EBA (Uzaktan Eğitim )ile açılığı üzere büyük bir ihtimalle de EBA ile kapanacak. Yani öğrenciler bedavadan bir yıl daha geçirecekler ve üst sınıfa geçecekler. Son sınıfta olanlar mezun olacak. Evet; yılsonunda bu şekilde olacak. Bakın; bekleyin görün. Çocuklar; hadi gene iyisiniz J

İşin esprisi bir tarafa, söyle de acı bir gerçek var ki; sabahları zorla kalkarak gittiğimiz okullar bizim için müthiş bir sosyalleşme mekânı idi. Gerçi dışarıda da buluşurduk ama okullar bir farklıydı.

Yıllardır tartışılan eğitim sistemi her zaman tartışma konusu olmayı sürdürmüştür. Üstelik Milli Eğitim Bakanlığına gelenlerin sayısı da belki de hükümetlerden daha fazladır. Korona döneminde Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı gibi bakanlıklar halktan takdir toplarken; Milli Eğitim Bakanlığı belki eğitim sisteminden , belki de geçmişinden de kaynaklı nedenlerle eleştiri konusu olmuştur. Çevremdeki bir çok kişi de; sohbetlerimizde MEB’i eleştirmiş, hatta EBA’nın da işe yarmadığını ifade etmişlerdir. Umarım yetkililer bu eleştirilerden hareketle yeni eğitim yılında EBA’da bir takım düzenlemelere gitmişlerdir.

Her şeye karşın; MEB son dönemde öğretmenlik eğitimi, okulların teknik yapılanması, öğrenci eğitimi ve öğretmenliğin tanımı hakkında önemli bir takım yeniliklere gitmiştir. Bunlardan sonuncusu; bizim zamanında “Rehber Öğretmen “diye bildiğimiz öğretmelerin durumlarında yapılan yönetmelik değişimidir. Böylece rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara nöbet görevi verilmesi yasaklamıştır. Rehber öğretmen/psikolojik danışmanların çalışma süreleri bir iş saati 60 dakika olmak üzere haftalık 30 iş saati olmuştur. Yine rehber öğretmen/psikolojik danışmanların saygınlıkları artırılırken, okullardaki konumları yeniden düzenlemiştir. Milli Eğitim Bakanlığına ve yıllardır bu konu için uğraşan çok değerli arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.

Türkiye gibi yaz dönemi bitip sonbahar sezonu gelen kuzey yarımküre ülkelerinde aynı zamanda grip sezonuyla beraber vakalar artacaktır. Bizde virüsün varlığının az kabul edildiği dönem olan yaz sezonunda dâhil 900’ün altına vakaları indirememişken, grip sezonu ve minimum hastalık sezonu ile birlikte vakalar 2000’leri geçecektir. Ki; bugünlerde açıklanan rakamlar hızla artıp önce 1200’ler düzeyine akabinde de 1500’ler civarına yükselmiştir.

Zaten; günlük 150 civarı Covid-19 hastası varken kapatılan okulların tekrar açılması için 150 sınırına gelinmesi gerekmektedir. Evet; fazla uçtun diyebilirsiniz ama öyle. Eğer bir işleyişi bir salgın sebebiyle kapatıyorsanız, kapattığınız günkü vakaları temel almak zorundasınız.

Neyse dost acı söylermiş; okul döneminde olan 18 milyona yakın öğrencinin bir üst sınıfa geçişleri şimdiden hayırlı olsun. Öğrenciler bu duruma sevinirken ; siz veliler üzülüyor belki kızıyorsunuz haklı olarak ama yapacak bir şey yok. Neticede; çocuklarımızın sağlıkları söz konusu.

 

Asıl problem şu ki; eğitim hayatlarının bir bölümünü şimdi sınıfları geçen bu öğrencilerin cahillikleriyle yüzleştikleri gün ortaya çıkacak ve çok geç kalınmış olacak. Bu haliyle de Türkiye eğitim süreçlerini iyi alamamış, cahil olarak kabul gören bir neslin problemleriyle uğraşacak. Ve ilerde iş hayatında bir dönem boyunca Türk Toplumu da “Cahil Toplumlardan” sayılacak.

Saygı ve sevgilerimle.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam