reklam
reklam

GELİNCİKLER

Köşe Yazarı: NEJLA BİLGİN   Eklenme Tarihi: 2 Aralık 2019, Pazartesi - 10:24   Okunma Sayısı: 29338

Küçük yaşta babalarının kararıyla evlenen yoksul aile kızları olduğu gibi varsıl ailelerde de miras paylaşımı veya ailenin maddi imkanının yabancılar tarafından kullanılmaması İçin küçük yaştaki kızlar da  evlendiriliyor.

Küçük yaşta babasına hayır deme  cesareti olmayan, sessiz kalması ve babalarının kararlarına riayet etmeleri kuralları ile yetişen genç Kızlar ileriki yaşlarda mutluluğu bulamıyor.  Sessiz odalarda, sessiz duvarlara, kör kuyulara, ıssız kırlara mutsuzluğunu haykırıyor. 

Gelincik çiçekleri kızlar önce babalarının hoyrat ayakları altında daha sonra da eşleri tarafından eziliyor.  Mutsuz olan gelinciklerin mutlu çocuklar yetiştirmesi, etrafına mutluluk vermesi mümkün değildir. Hüzünlü gelincikler, yaşamlarının sonuna kadar pişmanlık içinde, hayatlarını sevmedikleri, kendi tercihleri olmayan adamlarla ölmeden kabire girmiş gibi ölü gelincikler olarak yaşarlar.

Gelincikler  Romanı onsekizinci yüzyılda başlayan günümüze kadar gelen bir ailenin yaşam öyküsüdür. Karadeniz’de yaşayan  erkek çocuğu olmadığı İçin iç güveyi alan varsıl bir  ailenin en küçük gelincik kızının hayatıdır. Yaşamını sonuna kadar evlendirildiği eşi ile sürdürmeyen, parmağında nikah halkası ile evli, dul yaşayan, toplum kurallarını kendi değer yargılarına göre yaşayan, toplumun değer yargılarını da göz ardı edemeyen bir kadının iş yaşamında, aile yaşamında verdiği çetin mücadelenin gerçek öyküdür.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam