reklam
reklam

Hastalık dili: Duygu ve düşüncelerimizin ağrısını görmezden gelmek

Köşe Yazarı: SONNUR ADA   Eklenme Tarihi: 2 Kasım 2019, Cumartesi - 08:05   Okunma Sayısı: 43298

 

Ağrılarım oluyor; özellikle de mide ağrılarım.  Hele de canım sıkıldı mı kıvranıp duruyorum. Gece tuttu mu sabah kadar uyutmuyor.

Hoşnut değilim bu durumdan tabii… Yediğime içtiğime dikkat ediyorum ama bana mısın demiyor.

Bazen de omuzlarım tutuluyor. İnanır mısınız kımıldatamıyorum elimi kolumu. Gün içinde işimi gücümü yapamadığım oluyor.  Şikayet edip durmak istemiyorum ama elimden ne gelir.

Gitmem mi defalarca gittim doktora. Testler, filimler… Bir şey bulamadılar.

 

Yok, olsa bulurlardı biliyorum ama neden geçmiyor ağrılarım? Evet, doktor stresten olabileceğini söyledi. Stres kimin hayatında yok ki. Farkındayım da hastalığa laf anlatamıyorum. Yorulunca oluyor, şimdi siz sorunca aklıma geldi. En çok oğlum şikâyetçi bu durumdan.  Bana geçenlerde ‘’anne sen ağrılarınla bağ kurmuşsun, canın sıkıldıkça bedenini dinliyorsun’’ dedi. Niye ben böyle bir şey yapayım diye düşünmedim değil.

Şimdi siz bana sordukça aklıma geliyor. Tabii canımı sıkan olayların üzerinde pek konuşmam. Sorun olsun istemiyorum. Üstesinden de gelemem; açıkçası kimseye laf yetiştiremem.

Anlıyorum bana dediğinizi. Kendimizi, duygularımızı ve düşüncelerimizi iletişim yoluyla ifade edemezsek fiziksel dil kullanırız.

Şimdi ben üst kat komşumun arka balkona silkelediği masa örtüsünden bıktığımı söylersem daha çok mide ağrım tutar. Çünkü Müzeyyen hanımın iğneleyici konuştuğunu bilirim. Onun diline düşmek istemem. Zaten dedikodudan çok korkarım.

İş yerinde işten kaçıyor demesinler diye yaptıklarımı görseniz acırsınız halime. Herkes birbirini suçlamaya hazır. Hedef olmak istemem. Çok caba gösteriyorum önüme gelen her işi yapmaya. Kimseye laf söyleme hakkı vermeyeyim diye.

Sizinle konuşurken sağ omuzumdan el bileklerime ağrı vuruyor.

Geçen hafta MR çektirdim. Doktor sorun yok dedi.

 

Nasıl?

Duygu ve düşüncelerimi ifade edersem ağrılarım geçer mi?

Sözel anlatamadığım ne varsa fiziksel dil mi kullanıyorum?

Duygu ve düşüncelerimin ağrısını görmezden geldiğim için mi bunları yaşıyorum?

Daha kolayıma geliyor böylesi, haklısınız...

                                                     *

Kendi duygu ve düşüncelerini ifade etmede yetersizlik yaşayan biri zaman içinde oluşan duygularını fiziksel sağlığının aracılığı ile anlatmaya çalışır. Sancılı mide, ağrıyan omuz belki de sakladığımız duygularımıza tercüman olmaya çalışıyordur.

 

 

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam