Politik dil…

Köşe Yazarı: SONNUR ADA   Eklenme Tarihi: 14 Nisan 2019, Pazar - 13:38   Okunma Sayısı: 58166

Çoğunlukla…

Geçiçi dilin en çok kullanıldığı alanlardır. Kurulan çoğu cümle kullanım anı itibariyle zaman aşımına uğramaya mahkum olur. Sonra da bağlantı kurulacak cümleler diğer kullanım alanında yok edilmeye terk edilir.

 

Amaç ve süreç birbirini takip etmez. Kandırılma duygusunun her an ortaya çıkması mümkündür.

 

Bir çok,

Kullanılan dilde var olan fotoğraf ile inandırılmak istenen fotoğraf üzerine dil yaratılır. Bu, dilin yapısı toplumsal ezberlerle oluşmuş yapıya yönelik atıfta bulunarak oluşmasıdır.

 

Toplumsal ezber ve kilitlenmişliğin yürürlükten kalkması politik dil kullanıcısı tarafından olumlu karşılanmaz…

 

Var olan algıdaki yanlışa değil, boşluğa yönelik dil geliştirerek istenilen kalıp oluşturma çabasına girilir.

 

Yanlış ve doğru değişkendir. 

Temelde öteki diline hedef olan yapının değerlendirilmesi gerçeğin kendisi ile değil diğer öteki dilin gerçeğine bakarak analiz edilir. Amaç doğruya ulaşmaktan karşının yanlış olduğunu iknaya gider.

 

Çoğu zaman,

Denklem kullanılmak istense de işlemde bilerek  hata yapılma eğilimi vardır.

 

Kaygan bir dil yapısı olabilir, söylenen ile düşünülen arasında keskin bir ayrım olabilir. Yazılarımda özellikle vurguladığım gibi; kişinin kendini tehlikede ve koruma ihtiyacı oluşturan tehdit suçlama ayrıştırma ve korku dilleri bizi kör sağır ve dilsiz yapabilir. 

 

Kendimize yanlış sorular soruyorsak; 

"Bana mı söyledi ötekilerine mi?" diye sorarsak ötekilerden olmamak için her geçen gün "biz ne görüyoruz?" diyen akıl gözümüz suskunlaşır…

 

Aklımız, düşüncelerimizin doğruluğu-yanlışlığı, onaylanıp onaylanmadığı ile ilgili kaygı ve korku duvarında yaşadığında haksızlık yapan değil, seyreden oluruz. Bu bir sonraki haksızlığın öznesi olma riskimizi doğurduğu gibi kendimize yabancılaşma, kendi bedenimizde başka akıl ve düşüncelerin köleleri olmaya kadar götürür bizi.

 

O halde,

Düşünmeye, görmeye, bize söylenen her şeyin uygulanma ve bütünlüğünü analiz etmeye devam edeceğiz.

 

Farklı düşünmenin, farklı düşünen yapılar ile anlama ve anlaşılmanın değerini görerek, bize hitaben kurulan her cümleyi dinleyecek, gözlemleyecek ve analiz etmekten vazgeçmeyeceğiz.

 

Saygı-sorumluluk-doğruluk ve dürüstlüğün tanımı olacak politik bir dilin var olduğunu daha sık görmek dileğiyle.

 

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam