Tıp Bayramı 

Köşe Yazarı: OSMAN UZUN   Eklenme Tarihi: 14 Mart 2019, Perşembe - 10:14   Okunma Sayısı: 33529

14 Mart Tıp Bayramı adından da anlaşılabildiği gibi sağlık sektörüyle iç içe olanların özellikle de doktorların bayramı olarak kabul edilmektedir.

İnsan sağlığının daha iyi koşullarda sağlık çerçevesi içerisinde devamlılığını sağlayan doktorlarımızın günü olan 14 Mart Tıp Bayramı, Osmanlı’da ilk kez 14 Mart 1827 yılında 2.Mahmut döneminde hekimbaşı olan Mustafa Behçet tarafından bir öneri olarak sunulmuştur.

Bu öneri neticesinde o zamanın hekimleri için bir Cerrahhane tahsil edilmesi istenmiştir. Öneri kabul edildikten sonra Tulumbacıbaşı Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adı ile onay alarak Osmanlı Devleti’nde ilk olarak cerrahi müdahale eğitimi verilecek bir okul kurulmuştur.
Modern çağımızda ameliyathane olarak bilinen o zamanın Cerrahhanesi büyük başarılara imza atmıştır. Uzun yıllar boyunca sadece Osmanlı’da Cerrahhane’nin 14 Mart, yani kuruluş yılından ibaret olmuştur.

Türkiye’de ilk tıp bayramı kutlamasına, 1919 yıllarında rastlanır. İşgal altında kalan İstanbul’u protesto eden Hikmet Boran ve arkadaşlarının öncülüğünde bir eylem başlatılmıştır. O günden bu güne 14 Mart günü, tıp bayramı olarak kutlanılmaktadır. Tıp bayramı kutlamaları 1929 ve 1937 yılları arasında 12 Mayıs tarihinde kutlansa da daha sonraları tekrar 14 Mart gününe çevrilmiştir.

Hekim olmanın önem arz ettiği Osmanlı zamanlarında da hekimlere oldukça önem verilir ve saygı gösterilirdi. Geçmiş zamanlardan bu yana Hekim ya da Doktor olmak her şeyden evvel insan olmanın yanı sıra bilgi birikimiyle hastaları tedavi ederek sağlığına kavuşturmayı hedefler. İnsanlara yardımcı olmayı hedefleyen doktorluk mesleği büyük bir sorumluluk gerektirmektedir. Öyle ki birçok doktor mesleğini aşk ile yaparak bir hastanın iyileşmesiyle adeta bir iç huzur yaşamaktadır.

Herkesin kaliteli sağlık hizmetlerinden yararlanmasının nitelikli bir toplumun en önemli şartı kabul edildiği günümüzde, insanı yaşatmayı ve insanlığa daha sağlıklı bir yaşam sunmayı amaç edinen hekimlerimiz, İnsanların kaliteli ve mutlu yaşam sürmelerini sağlayarak, toplumsal refahın artmasına önemli katkı sunarlar. Son yıllarda ülkemizde sağlık alanında yapılan yatırımların, sağlık sistemindeki reformların ve tıp alanındaki buluşların, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz.” diyerek kendi sağlığını emanet ettiği hekimlerimizin üstün başarılarıyla taçlanmasının neticesi olarak, Türkiye’nin sağlık hizmetleri konusundaki kalitesi, dünya çapında övgüler almaktadır. Ülkemiz artık sağlık turizmiyle de adından söz ettirir hale gelmiştir.

Müreffeh, güçlü ve kalkınmış bir ülke için olmazsa olmaz şart bedenen ve ruhen sağlıklı bireylerdir. Sağlıklı yeni nesillerin yetişmesi, ülkemizin geleceğinin teminat altına alınmasında en çok katkıyı doktoruyla, hemşiresiyle, teknik personeliyle sağlık çalışanları yapmaktadır. İnsan ve toplum sağlığının korunması, sağlık sorunlarının tedavi edilmesi için her koşulda hizmet veren Sağlık Çalışanlarımızın sosyal ve ekonomik imkan’larının konumlarına yaraşır nispette geliştirilmesi ve toplum tarafından takdir edilmesi için çalışmak hepimiz için bir görevdir.

Tıp Bayramı tüm doktorların hak ettiği özel bir kutlamadır. 14 Mart haftası kapsamında tüm tıp camiası türlü etkinliklerle bir tıp bireyi olmanın gururunu yaşayarak tıbbın gelişimini takip eder ve uygularlar. 

İnsanı yaşatmayı ve insanın acısını azaltmayı, insanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinen, bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük özveriyle yerine getiren tıp çalışanlarımızın insan yaşamına saygıyı ifade eden 14 Mart Tıp bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

 

 

  

 

 

 

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam