Yeşilay 100 Yaşında

Köşe Yazarı: GAMZE YILMAZ   Eklenme Tarihi: 13 Mart 2019, Çarşamba - 10:43   Okunma Sayısı: 29735

Ve Yeşilay’ın 100.Yılını kutlamaya başladık. Yurdumuzda alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanmaya karşı olanlar  tarafından 5 Mart 1920 tarihinde Hilâli Ahdar adıyla kurulmuştu. Hilâl ‘ay’, ahdar da ‘yeşil’ anlamındadır ;yani  Hilâli Ahdar, daha sonra Yeşilay adını almıştır.

Yeşilay kendi amacını yaymak için ,10 Kasım 1930'da "Türkiye İçki Aleyhtarı Gençler Cemiyeti"ni kurdu. Aynı tarihte "İçki Düşmanı" adlı gazeteyi, şimdiki adı "Yeşilay" dergisini  çıkartarak yurdun her köşesinde sesini ulaştırdı.

Yeşilay bugüne değin; içki tüketimini önleyici ve uyuşturucu maddelerin yasaklanmasıyla  ile ilgili pek çok yasanın çıkarılmasında etkili oldu. 1934 yılında memleket çapındaki faydalı çalışmalarının bir sonucunda olarak "Umumî Menfaatlere Hadim" cemiyetler arasına alındı.(Kamu yararı taşıyan kuruluş)

Yeşilay yurdun pek çok yerinde şubeler açtı. Daha çok şube açabilmek için çeşitli yerlerde mümessillikler kurdu. Uluslararası içki düşmanı cemiyetler arasında seçkin bir yer edindi.

"Yeşilgün" ve "Üzüm Bayramı" adlı piknik ve günlerle; "Yeşilay Haftası"yla, her türlü kültürel çalışmalarla, sohbet ve yayınlarla, "Yeşil Sahne" adım verdiği tiyatrosuyla içki düşmanlığı ülküsünü yaydı. İçkisiz daha iyi eğlenilebileceğini gösterdi.Halen on binlerce Yeşilaycı, görevlerine devam etmektedir.

Yeşilay Derneğinin kuruluş tarihini içine alan 1 – 7 Mart arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanırken; bu hafta boyunca da,  alkollü içkilerin, uyuşturucuların topluma, aileye, bireye zararları anlatılmaktadır.

Uyuşturucu denilince esrar, afyon, kokain, LSD gibi uyuşturma özelliği olan maddeler akla gelir. Alkollü içkiler ise içildiğinde insanı sarhoş eden her tür içkilerdir. Sigara ise toplumumuzda kullanımı yaygın olan bir keyif maddesidir.

Her üçü de hem insan sağlığına hem de toplum sağlığına zararlıdır. Uyuşturucu madde kullanan ve ya alkollü içkinin etkisinde olup, eşlerini ve çocuklarını döven hatta öldüren kişilerin  olması toplum için de rahatsız edici bir tablodur. Bu tür tabloların ortadan kaldırılmasında Yeşilay’ımız de  özel görevlere sahiptir.

Örneğin; sigarada; Aseton (Boya sökücü),Nikotin (Böcek öldürücü) ,Metanol (Roket yakıtı), Karbonmonoksit (Otomobillerin egzozlarından çıkan zehirli gaz),Piren (Kanser yapıcı madde) ,Dibenzakridin (Kanser yapıcı madde),Hidrojen siyanür (Gaz odalarında insan öldürmek için kullanılır.),Amonyak (Temizlik maddesi), Toluidin (Kanser yapıcı madde),Dretan (Kanser yapıcı madde), Toluen (Endüstride çözücü olarak kullanılır.) , Arsenik (Fare zehiri) ,Bütan (Çakmak gazı) ,DDT (Haşarat öldürücü)  gibi 4000 tane daha zararlı  madde var.

Alkol ve uyuşturucu ise ülser, siroz, felç gibi hastalıklara yol açtığı gibi, toplumsal çevreden soyutlanmamıza yol açar. Bu tür maddeler; insanın kendinden geçmesine ve kendisini tanıyamamasına  da yol açmaktadır. İşte bu yüzden okuyucularımızın kötülüklerin anası olan uyuşturucu, alkollü içkiler ve sigaradan uzak durmalarını öneriyorum.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam