Viktor Levi’de bir akşam

Köşe Yazarı: GÜLŞAH YILDIZ   Eklenme Tarihi: 7 Mart 2019, Perşembe - 10:07   Okunma Sayısı: 119183

Meğer yıllardır Moda’da tüm nezaketiyle kimseyi rahatsız etmeden duruyormuş. Victor Levi şarap evi 1999 yılında Fevzi Büyükerol tarafından alınıp restorasyon ve dekorasyon edilip hizmete açılmış olsa da tarihi çok eskilere dayanıyor. Victor Levi Gelibolu’Da sardalyacı bir ailenin oğludur. Sardalya almak için gittiği Bozcaada da üzüm toptancılığına başlar. İstanbul’a sardalya getirdiği yerlerden şarap talebi gelince şarap toptancılığına girer ve Moda’da bugünkü yerinde şarap üretim tesisi açar. Bir süre sonra üzüm ve sardalya toptancılığını bırakan Levi 1967’de ölene kadar tamamen şarap işinde aktif kalır. Kuzeni YASEF Levi 1985’te Amerika’ya gidene kadar şaraphane olarak faaliyet gösterir. Dükkan kapanır ve tahliye olur. Daha sonra kahvehane olarak kullanılır. 1999-2000 arası aslına uygun restorasyon gördükten sonra bugünkü Victor Levi haline gelir.

Bugün Victor Levi Anadolu yakasında şarap evi dendiğinde ilk akla gelen yer. Ama aynı zamanda muhteşem ambiyanslı, zengin menülü bir restoran. Şarap tercih etmeyenler enfes yemekleri tatmak için de buranın yolunu tutabilir.  Benim için dekorasyon oldukça önemli bir husus. Zira başarısız bir iç ambiyans leziz bir yemeğin uyandırdığı hazzı baskılayabilir. Victor Levi’ye girer girmez yemekleri kötü olsa da olur dedim. O dar hoş bir havası var ki hem iç mekan hem de bahçe kısmı çok keyifli. Üst katı ayrı bir şirin..Saatlerce oturup etrafı izleyebilirim. Şarapları hakkında edindiğim bilgiye göre Victor Levi diye bir şarap markası yok. Yerli bir şarap markası Victor Levi için özel karışımlar yapıyor ve numaralandırıyor. Menü de kırmızı beyaz ve pembe olarak 3 kategoride numaralandırılmış Victor Levi’ye özel karışım şaraplar haricinde ithal seçeneklerde mevcut. Tabi meraklısına.

Ben daha çok yemekler için meraktaydım. Uzun zamandır yemediğim fajita siparişi verdim. Yediğim en güzel fajita diyebilirim. Üstelik kocaman bir porsiyon geldi. 2 kişi bile doyar. Peynir tabağı, mezeleri, her şeyi fevkaladeydi. Hafta sonu akşamları için aşırı yoğun olduğu duyumunu aldığımdan arayıp rezervasyon yaptırmak istedim ancak hiç yer yok gelirseniz yardımcı oluruz cevabını aldım. Hafiften bir tok satıcılık durumu var. Ciddi bir sirkülasyon olduğu için sizin için bir masa tutmak istemiyorlar. Vardığımızda beklemeyi göze almıştık zaten. Neyse ki o yoğunluğa rağmen en fazla 15 dakika beklemişizdir. Dostlarla buluşup uzun sohbetler için, şarap tadımı veya esaslı bir ziyafet için Moda’nın en hareketli noktasında bu zarif restorana gitmenizi tavsiye ederim.

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam