AİLE MALLARININ KORUNMASI

Köşe Yazarı: AV. FATMA TUĞÇE BİLGİN   Eklenme Tarihi: 31 Ocak 2019, Perşembe - 11:39   Okunma Sayısı: 75537

 

Boşanma sürecinde, eşlerden birinin mal rejimine dahil olan malvarlığını azalıcı devir işlemlerinin önüne geçmek için boşanma davasının görüldüğü mahkemden tedbir kararı alınması mümkündür. Hatta çekişmeli boşanma davalarında bu kararın en kısa sürede alınmasında fayda vardır.

Boşanma davası açılmadan önce veya evlilik devam ederken de haklı sebeplerin varlığı halinde, mahkemeden aile mallarının korunmasına karar verilmesi talep edilebilir. Türk Medeni Kanunu’nun 199. maddesi ile bu husus düzenlenmiştir:

“Ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan mali bir yükümlülüğün yerine getirilmesi gerektirdiği ölçüde, eşlerden birinin istemi üzerine hakim, belirleyeceği malvarlığı değerleriyle ilgili tasarrufların ancak onun rızasıyla yapılabileceğine karar verebilir.”

Mahkemeden aile mallarının korunmasına kararı talep edebilmek için; hukuki dayanağın ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan mali bir yükümlülüğün yerine getirilmesinin gerekliliği olmalı ve ailenin ekonomik varlığının tehlikede olduğu veya davalının evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmekten kaçındığı ispatlanmalıdır.

Mahkeme aile mallarının korunması talebi üzerine, malvarlığı değerlerini belirler ve davacının talebi haklı bulunursa; belirlenen malvarlığıyla ilgili tasarrufların ancak davacının rızası ile yapılabilceğine karar verilir. Mahkeme eşlerden birinin taşınmaz üzerinde tasarruf yetkisini kaldırırsa, durumun tapu kütüğüne şerhedilmesine kendiliğinden karar vermesi gerekmektedir.

Aile mallarının korunması kararı gerektiren koşullarda değişiklik olması halinde, mahkeme  verilen önlemlerde de değişiklik yapabilmekte veya tedbirleri kaldırabilmektedir.

 

 

Danışma ve görüş için:

av.fatmatugcebilgin@gmail.com

reklam

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam