SAYGILI OLMAK

Köşe Yazarı: AYŞEGÜL NEVİN KAPLAN   Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2018, Salı - 10:20   Okunma Sayısı: 2882

Saygı bir kimsenin düşüncelerine sözlerine ve davranışlarına, toplum içindeki itibarına ve inanılırlığına karşı duyulan olumlu bir his dir.

Sevgi ve saygı değerleri değerleri küçük yaşta kazanılmaktadır. Bu nedenle eğitimin  değerleri arasında bulunmaktadır. Eğitim değerlerinin arasında bulunması, eğitim ve öğretimin önemini de ortaya koymaktadır. 

Küçük yaşlarda öğrenilen sevgi ve saygı değerleri sayesinde toplumda ahlaki ilkelere bağlı bireylerin bulunmasını ve toplumun kültürel olarak değişmesini sağlar.

İnsanlarda bu iki özellik de bulunursa tüm ilişkileri iyi olur, birçok kişi onları sever. Sevgi ve saygıya sahip olan insanlara her zaman daha farklı davranılır. İçinde sevgi barındırmayan insanlar aile hayatlarında, iş hayatlarında yalnız doğar, büyür ve ölürler. İnsan sevdiklerine saygısız ve kırıcı davranmaz. Bu da gösteriyor ki sevgi her şeyin temelidir. Kısaca sevgi ve saygılı olmamızın başkalarına pek faydası yoktur, asıl bize faydası vardır. Bunu kendimiz için yapmalıyız. İnsanların kendilerine saygısı olduğu sürece insanlarla  ilişkileri de  her zaman  belli bir düzeyde olur..

 

reklam

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam