reklam
reklam

Komplo Teorileri ScienceUp Nisan Sayısında Uzmanlarca Tartışıldı

Eklenme Tarihi: 7 Nisan 2021, Çarşamba - 16:08   Okunma Sayısı: 22923
Maltepe Üniversitesi tarafından yayınlanan bilim, kültür ve fikir dergisi ScienceUp’ın Nisan sayısında, tarihin her döneminde var olan ancak koronavirüs salgınıyla zirve yapan komplo teorileri konu edinildi.

Tarih boyunca komplo teorilerine olan eğilim nasıl engellenebilir!

Tarihte her toplumda görülen komplo teorileri genellikle güncel olaylardan besleniyor, önyargılar, çarpıtılmış gerçeklere ve kurgulara dayanıyor. Yapılan araştırmalar, eğitim geriledikçe komplo teorilerine inananların oranlarının anlamlı bir şekilde arttığını ortaya koyuyor. Ancak bu teorilerin salgın sonrasında eğitimli kitleyi de etkilediği ortaya çıktı. Komplo teorilerinin panzehrinin bilimsel düşünme olduğu açık ancak salgın dönemindeki yoğun stres altında komplo teorilerine, ezoterik ya da mitolojik düşünceye eğilim nasıl engellenebilir?

ScienceUp’ın Nisan sayısında komplo teorileri üzerine duruldu ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Sosyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Bozkurt, siyaset bilimci Prof. Dr. Tanju Tosun, Maltepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı, İnsan ve Toplum Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (MÜTAM) Müdürü Prof. Dr. Nurgün Oktik ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Emin Balcı komplo teorilerini derginin Nisan sayısında tartıştılar.

İçinde bulunduğumuz toplumsal gruplarda yatkınlık fazla ise, komplo teorilerine meyletmemizin arttığını söyleyen Prof. Dr. Tanju Tosun analitik, bilimsel perspektiften yoksun komplo teorilerine âdeta iman etmenin zihinsel kapasiteyle, donanımla ilgili olduğu kadar, sosyal etkileşimde olunan grupların niteliğiyle de ilgili olduğuna dikkat çekti.

Dr. Mehmet Emin Balcı, “İnsanlar neden inanıyor” sorusuna “Komplo teorileri, toplumsal bilinç dışının rüyaları… Rüyalar, olgusal bir karşılıktan çok olgular içinde kendimizi nasıl hissettiğimize işaret eder. Bir baskıyı, tatmini ya da ifade edilmemiş bir noktayı açığa çıkarır. “ derken, Prof. Dr. Veysel Bozkurt da “Dünya genelinde farklı güç odakları tarafından, bu odakların çıkarlarına uygun komplo teorileri her zaman dolaşıma sokulur. Güç odakları ve çıkarları birbirinden farklı olduğu için, üretilen komplo teorileri de farklıdır. Bilimsel teoriler son derece karmaşıktır ve hepsinden önemlisi kesinlikten uzaktır. Bu teorileri anlayabilmek için yüksek bir bilişsel kapasite gerekir. Uzun ve yorucu bir iştir. Oysa uluslararası ilişkiler ya da salgın hastalıklar konusunda hiçbir ciddi araştırmayı okumamış birisi, komplo teorileri yoluyla her şeyi kavradığını düşünebilir. En gizli toplantılarda dünyayı yöneten gizli güçlerin karanlık oyunlarından haberdar olabilir. Başkalarının bilmediği gizli bilgilerden haberdar olduğu için kendisinin çok özel olduğunu düşünebilir” diye konuştu.

ScienceUp’un Nisan Sayısından Önemli Başlıklar

Ulusal ve uluslararası mecralarda ilgiyle okunan bilim, kültür ve fikir dergisi ScienceUp, makale, haber, analiz ve özel röportajlarıyla; bilim dünyasından son gelişmeler, buluş ve keşifler, politika, uluslararası ilişkiler, iletişim, felsefe, kültür ve sanat gibi pek çok alanda okuyucusuna geniş bir yelpazeden sesleniyor. İşte Nisan ayı sayısından bazı diğer başlıklar:

 

POST-KORONA DÖNEMİ BAŞLADI

Covid-19 hem yayılmaya ve hatta ikinci kez hasta etmeye devam ediyor, hem de virüsü kapan, ancak hastalığı geçirdiğinin farkında olmayan kişilerin hacmi bilinmiyor. Türk Toraks Derneği Solunum Sistemi Enfeksiyon Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Füsun Öner Eyüboğlu ve Türk Kardiyoloji Derneği Üyesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Meral Kayıkçıoğlu, “Uzun Covid Sendromu” ve Post-Covid hakkında bilinmesi gerekenleri ScienceUp’tan Ayşegül Aydoğan Atakan’a anlattı.

“N’OLACAK TÜRKÇE’NİN BU HALİ?”

Türkçe bozuluyor mu? Dil ve Edebiyat Araştırmacısı Yusuf Çotuksöken, Türk dili ve edebiyatı öğretmenleriyle gençler ScienceUp’ın sorularını yanıtladı.

AB İLE NE YAPMALI?

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik macerası ilginç bir sürece girdi. AB süreci uzatırken Türkiye’deki AB’ye üyelikle ilgili tutum da değişmeye başladı. Maltepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal ScienceUp için yazdı.

HAKEMLERİ NASIL BİLİRSİNİZ?

Futbol dünyasında herkes hakemlerden şikâyetçi. Bülent Tuncay ScienceUp için Türk futbolu ve hakemlerle ilgili soruları eski bir hakem olan futbol eleştirmeni Murat Fevzi Tanırlı’ya sordu.

ALERJİ MEVSİMİ UZADI

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Nesrin Sarıman, küresel iklim değişikleriyle polen mevsiminin uzamasını ve artan bahar alerjilerini anlattı.

NEDEN DONUYORUZ? NASIL DONUYORUZ?

Buzul çağları yeniden tekrarlanır mı? Meteoroloji Mühendisi Hüseyin Öztel bu çarpıcı sorunun yanıtını ScienceUp için yazdı.

KOCA PİRİ REİS DENİZLERDE

43 yıldır denizaltı arkeolojisi araştırmaları yapan gemiyi Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Şermin Açık Çınar anlattı.

KÜBA’NIN BÜYÜSÜ

Muhammed Kösen, Küba’yı ScienceUp için fotoğrafladı ve yazdı.

ZAMAN BEYİNDİR

Pandemi döneminde, özellikle damar tıkanıkları nedeniyle görülen beyin kanamaları, kalp krizleri, mide kanamalarının suçlusu Covid-19 olabilir mi? Prof. Dr. Çağın Şentürk, Meltem Acar Yücesoy’un sorularını yanıtladı.

MARKA MI? JENERİK Mİ?

Her marka akılda kalmak, unutulmamak, adıyla anılmak ister. Ancak zamanla marka adının, ürün ya da hizmetin adıymış gibi kabul gördüğü pek çok örnek var. Avukat Levent Kamalı ve Avukat Bilun Bayraktar tartışmayı değerlendirdi.

MİMAR SİNAN’IN İSTANBUL’U

Dünyaca ünlü Mimar Sinan’ın ölümünün 433. yılında Maltepe Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Doğan Zafer Ertürk İstanbul’la ilgili değerlendirmelerini anlattı.

MARS GÖREVİ BAŞLADI

Kızıl gezegen Mars’ta bir zamanlar suyun varlığına yönelik kanıtlar, yaşamın da izine yönelik araştırmaları artırdı. İnsanoğlu Mars’ta koloni kurmak için önce gezegenin gizemini çözmek istiyor.

TOPRAĞIN KURTULUŞU: FiTOREMEDiASYON

Toprağın ıslahı, temizlenmesi için yapılan fitoremediasyon uygulamaları yaygınlaşıyor.

UÇAKLAR NEDEN DÜŞÜYOR?

Maltepe Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojisi Programı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Şener Odabaşoğlu, uçakların düşme nedenleriyle ilgili ihtimalleri anlattı.

ScienceUp Hakkında

Aylık bilim kültür ve düşünce dergisi ScienceUp, dergilik uygulamalarında, online (çevrimiçi) platformlarda, dünyanın önde gelen dijital kütüphanelerinde, dijital yazılı kaynakların da içinde yer aldığı global indekslerde ücretsiz olarak erişime açıldı.

Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar’ın Yayın Direktörlüğünde hazırlanan derginin yayın hakları T.C. Maltepe Üniversitesi ve Karton Media’ya ait. ScienceUp’a online dergilik uygulamalarından ve www.scienceup.online adresinden de erişim sağlanabiliyor.

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: ÖZEL HABER

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam

sinop emlak sinop pansiyon sinop günlük kiralık daire sinop web tasarım güneş paneli güneş enerjisi güneşten elektrik üretme