reklam
reklam

BİYOLOJİK ZENGİNLİKLERİN KORUNMASI İÇİN YENİ PROJELER ÜRETİLDİ

Eklenme Tarihi: 2 Aralık 2019, Pazartesi - 10:24   Okunma Sayısı: 59437
Türkiye’nin tehlike altındaki biyolojik zenginliklerinin yerel girişimlerce korunmasını teşvik etmek amacıyla WWF-Türkiye tarafından desteklenecek yeni projeler belli oldu.

WWF-Türkiye, (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından, ülkemizin sahip olduğu biyolojik çeşitliliğin korunması için yerel sivil toplum kuruluşlarının girişimlerini teşvik etmek amacıyla yürütülen Türkiye’nin Canı Küçük Destek Programı’nın IV. döneminde desteklenecek projeler belli oldu.

“Anılarda Kalmasın” çağrısı ile yola çıkılan IV. dönemin başvuruları, Türkiye’nin Canı Küçük Destek Programı Seçici Kurul Toplantısı’nda değerlendirildi. Akademi, sivil toplum, basın, kamu ve özel sektör kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan Seçici Kurul’un değerlendirmeleri sonucunda Türkiye’nin Canı Programı’nın yeni döneminde Rize Hemşin’deki karakovan arıcılığı, Muğla Fethiye’deki su samurları ile Trakya ve Bolu’daki şah kartallarını korumaya yönelik projelerin desteklenmesine karar verildi. Bireylerin ve kurumların bağışlarıyla oluşturulan fon bu kez, Türkiye’de doğa koruma alanında çalışma yapan 3 yerel sivil toplum kuruluşunun projelerinin hayata geçirilmesini sağlayacak.

Türkiye’nin Canı Programı ile bölgelerinde kaybolmaya yüz tutmuş canlı türlerinin korunması için çalışan yerel sivil toplum kuruluşlarının projelerine hem maddi hem de bilimsel destek sağlanıyor. WWF-Türkiye’nin 2011’de başlattığı program ile bugüne dek 13 proje hayata geçirildi.

ASLI PASİNLİ: “ÜLKEMİZİN DOĞASINI KORUYABİLMEMİZ, YÖRE HALKININ DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMASIYLA MÜMKÜN”

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, seçici kurulun değerlendirmesi öncesinde Türkiye’nin biyolojik çeşitliliğinin önemine dikkat çekti: “Biyolojik çeşitlilik açısından gurur duyulacak zenginlikte bir doğal mirasa sahibiz. Topraklarımızı, 160’ın üzerinde memeli, 460’dan fazla kuş, 10 bini aşkın bitki, 364 kelebek, 141 sürüngen ve çift yaşamlı, 405 balık türü ile paylaşıyoruz. Öte yandan ne yazık ki yine aynı topraklarda çok sayıda tür doğal yaşam ortamlarıyla birlikte tehlike altında. Ülkemizin doğasını koruyabilmemiz, ancak yöre halkının kendi değerlerine sahip çıkmasıyla mümkün. WWF-Türkiye olarak, yerel sivil toplum kuruluşlarının kendi yörelerine ait biyolojik mirası korumak için verdikleri çabaya destek olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Gezegenimiz ciddi yaşamsal sorunlarla karşı karşıya olduğuna değinen Pasinli “Canlı popülasyonları, 1970’lerin başından bu yana dünya genelinde ortalama %60 azaldı. İnsanın dünya üzerindeki ekolojik ayak izi hızla büyürken doğal hayata bıraktığımız alan da o ölçüde daralıyor. Süreçte Türkiye’de küresel düzeyde tehlike altında olan tür sayısı da son 10 yılda dört katına çıkarak 400’e ulaşmış durumda. Ülkemiz biyolojik çeşitlilik için cazip bir coğrafya olmaktan giderek uzaklaşıyor” dedi.

“Doğa ve İnsanlık için Yeni bir Başlangıç”

Pasinli konuşmasında ayrıca, gidişatı tersine döndürmek için acil harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı: “Doğayı koruma, sürdürülebilir bir yaşamı gerçekleştirme konusunda bugüne kadar gösterdiğimiz çabalar ne yazık ki yetersiz kaldı. Bu tablo karşısında, WWF olarak “Doğa ve İnsanlık için Yeni Bir Başlangıç” çağrısı yapıyoruz. Dünyanın sürdürülebilir geleceği için her zamankinden daha samimi, daha işbirlikçi, daha etkin çaba göstermemiz ve doğa ile yeni bir ilişki kurmamız gerekiyor.”

Türkiye’nin Canı Küçük Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazanan projeler, WWF-Türkiye'nin vereceği proje uygulama eğitiminin ardından, Ocak ayında faaliyetlerine başlayacak.

 Türkiye’nin Canı Küçük Destek Programı’nda Süreç Nasıl İşliyor?

Bireyler ve kurumlar WWF-Türkiye’nin Türkiye’nin Canı Küçük Destek Programına bağışta bulunuyor. Bu bağışlar bir havuzda birikiyor. WWF-Türkiye yerel STK’lara başvuru çağrısında bulunuyor. Yerel STK’lar, bölgelerindeki biyolojik çeşitliliği korumayı amaçlayan projelerle Türkiye’nin Canı Hibe Programı’na başvuru yapıyor. Seçici Kurul değerlendirmesi sonucunda kazanan projelere maddi, bilimsel ve teknik destek sağlanıyor.  Bir taraftan projeler hayata geçirilirken diğer taraftan bireylerden ve kurumlardan gelen desteklerle Türkiye’nin Canı Destek Havuzunda kaynak birikimi devam ediyor.

 

 

Kaynak: ÖZEL HABER
Editör: ZEHRA EVCİL

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

MOBİL UYGULAMAMIZ

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam