TÜRK NEONATOLOJİ DERNEĞİ’NİN PREMATÜRE SERGİSİ AÇILDI

Eklenme Tarihi: 8 Kasım 2018, Perşembe - 12:41   Okunma Sayısı: 14717
Türk Neonatoloji Derneği 17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nde dikkat çekici bir fotoğraf sergisine imza attı.

 Nutricia Anne Bebek Beslenmesi’nin koşulsuz katkılarıyla, çekimleri ünlü fotoğrafçı Tamer Yılmaz tarafından gerçekleştirilen sergide, prematüre doğan ve sağlıklı bir şekilde bugün yaşamına devam eden 9 kişinin, “hayata tutunma” hikâyelerine yer verildi. Bu proje ile her yıl 150 bin bebeğin prematüre olarak dünyaya geldiği ülkemizde, bakım ve beslenme konusunda gerekli önlemler alındığı takdirde, prematüre bebeklerin de sağlıklı bir biçimde gelişimlerini sürdürebilecekleri anlatıldı. Eş zamanlı olarak İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Marmara Üniversitesi Hastanesi, Liv Etiler Hastanesi ve Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde açılan sergi, Kasım ayı boyunca ziyarete açık kalacak.

 Türk Neonatoloji Derneği, Nutricia Anne Bebek Beslenmesi’nin koşulsuz katkılarıyla 17 Kasım Dünya Prematüre Günü’nde önemli bir farkındalık etkinliğine imza attı. Bu kapsamda düzenlenen fotoğraf sergisi ile beslenmeden bakıma kadar gerekli tüm önlemler alındığı takdirde, prematüre doğan bebeklerin sağlıklı bir biçimde gelişimlerini sürdüreceği etkileyici bir dille anlatıldı. Çekimleri ünlü fotoğrafçı Tamer Yılmaz tarafından gerçekleştirilen sergide, prematüre doğan ve sağlıklı bir şekilde bugün yaşamına devam eden 9 kişinin, “hayata tutunma” hikâyelerine yer verildi. Eş zamanlı olarak İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Marmara Üniversitesi Hastanesi, Liv Etiler Hastanesi ve Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde açılan sergi, Kasım ayı boyunca ziyaret edilebilecek.

 “Türkiye’de her yıl 150 bin bebek prematüre doğuyor”

 Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Esin Koç, sergi açılışında yaptığı konuşmada dünya ve Türkiye’deki prematüre doğum oranlarına dikkat çekti. Koç, “Türkiye’de her yıl 150 bin bebek prematüre doğuyor. 37. gebelik haftası tamamlanmadan doğan bebeklerin oranı tüm bebekler arasında yüzde 12 olmakla birlikte, yıllık olarak bebeklerin yüzde 2’si, 32. gebelik haftasından da önce dünyaya geliyor. Yani ülkemizde her 10 bebekten biri hayata erken başlıyor. Bu rakam Avrupa’da yarım milyon, tüm dünya genelinde ise 13 milyon civarında. 

Prematüre bebeklerin hayata tutunabilmesi için doğum anından itibaren uygulanacak ve taburcu olduktan sonra da devam edecek takip ve tedavi, bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimleri açısından büyük önem taşıyor. Artık ülkemizin en uzak köşelerinde bile bu bebeklerimize gerekli sağlık hizmetini verecek alt yapı mevcut. Prematüre bebeklerimizin yaşam şansını ve kalitesini artırmak için en az alt yapı kadar önemli olan diğer nokta ise bu bebeklerin yeni doğan uzmanları ve yine bu alanda eğitim almış hemşireler tarafından bakılmasıdır.” şeklinde konuştu.

“Beslenme prematüre doğan bebeklerin gelişiminde hayati önem taşır”

Koç sözlerine şöyle devam etti; “Beslenme, prematüre doğan bebeklerde de zamanında doğan bebekler kadar önemli bir kriter. Dolayısıyla hastaneden taburcu edildikten sonra prematüre bebeklerin özel bakımına evde de devam etmek büyük önem taşıyor. Bu bebekler için en ideal besin anne sütü. Hatta prematüre bebeklerin enerji ihtiyacı daha fazla olduğu için anne sütü daha da önem kazanıyor. Yanı sıra, prematüre bebeklerin büyüme hızı yüksek olduğundan, enerji tüketimleri de daha yoğun oluyor. Bazen, prematüre bebeklerin zamanında doğan bebekle arasındaki farkı kapatabilmesi için tek başına anne sütü yeterli olmayabilir. Bu nedenle, anne sütüne bazı eklemeler yapmak veya sütün olmadığı ya da yetersiz olduğu durumlarda sıvı ya da toz şeklinde prematürelere özel formül süt kullanmak gerekebilir.”

“Prematüre bebekler doğru bakım ve beslenmeyle hayata tutunabilir”

Ülkemizde prematüre bebeklerin bakımı konusunda farkındalık yaratmak üzere gerçekleştirilen projeye destek vermekten dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirten Nutricia Anne Bebek Beslenmesi Genel Müdürü Dr. Yalım Üner, “Geçmişte prematüre bebeklerin büyük bir kısmı hayatta kalamazken, 1960’lı yıllardan sonra durum değişti. Günümüzde hem yüksek teknolojiye sahip yeni doğan üniteleri hem de bilinçli ebeveynler sayesinde bu konuda büyük ilerleme kaydedildi. Ancak yaşama sımsıkı tutunan bu miniklerin beslenmesi de çok önemli. Nutricia olarak prematüre bebeklerin doğru bir bakım ve beslenme ile hayatta kalabileceklerine dikkat çekmek ve ebeveynleri bu konuda bilinçlendirmek üzere farkındalık çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

Kaynak: HABER BÜLTENİ
Editör: HABER BÜLTENİ

reklam alanı

YORUMUNUZU BIRAKABİLİRSİNİZ

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

HABER ARŞİVİ


Yeşim Demir'le Rüya Yorumu


KÖŞE YAZARLARI

reklam
reklam